Będzie rewolucja. Elektroniczne zwolnienia ułatwią wszystkim życie?
Rząd skierował właśnie do sejmu projekt ustawy, w wyniku której wreszcie nie będzie trzeba chodzić ze zwolnieniem lekarskim do pracy. Wszystkie formalności załatwi za chorego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O projekcie tym mówiło się już od kilku miesięcy.
*Rząd skierował właśnie do sejmu projekt ustawy, w wyniku której wreszcie nie będzie trzeba chodzić ze zwolnieniem lekarskim do pracy. Wszystkie formalności załatwi za chorego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O projekcie tym mówiło się już od kilku miesięcy. *
Dzięki nowym regulacjom lekarz nie będzie wystawiać papierowego druku zwolnienia lekarskiego, tylko wystawi je elektronicznie i natychmiast prześle do ZUS. Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolnienie trafi na elektroniczny profil płatnika (czyli pracodawcy). Chory będzie mógł otrzymać wydruk, na przykład w sytuacji, w której pracodawca nie ma profilu płatnika w systemie ZUS.
Urzędnicy przewidzieli też sytuację, w której konieczne będzie wystawienie papierowego zwolnienia, np. w przypadku wizyty domowej. Blankiety będzie lekarz drukował ze swojego profilu w systemie i będą one rejestrowane.
Zdaniem rządu nowy system da wiele korzyści - zniesiony zostanie obowiązek przekazywania przez pracownika papierowego zaświadczenia do pracodawcy, skróci się czas wystawiania przez lekarzy zwolnień i ukrócone zostaną nadużycia. Ma to przynieść oszczędności na kwotę ponad 200 milionów złotych rocznie.
Nowe przepisy mają obowiązywać od 2015 roku z trzyletnim okresem przejściowym. Aby tak się stało z uchwaleniem ustawy musi zdążyć parlament. Spytaliśmy rzecznika Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, czy na pewno uda się to osiągnąć.
- Nie chcę oceniać pracy parlamentu, ale liczymy, że nowe przepisy będą uchwalone zgodnie z planem - powiedział nam Janusz Sejmej, rzecznik MPiPS.