Trwa ładowanie...

Będzie zakaz prywatyzacji lasów? Chce tego PSL

W Sejmie rozpoczęła się w czwartek debata na temat wpisania do konstytucji zakazu prywatyzacji i komercjalizacji Lasów Państwowych. Projekt w tej sprawie przygotował klub PSL.

Będzie zakaz prywatyzacji lasów? Chce tego PSLŹródło: AFP, fot: Karen Bleier
d2lxhk7
d2lxhk7

Propozycja zakłada m.in., że "lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie".

Rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński wyjaśnił w rozmowie z PAP, że chodzi np. o sytuacje, w których przez las ma przebiegać autostrada.

Autorzy projektu podkreślili w jego uzasadnieniu, że typowa dla podmiotów komercyjnych działalność, ukierunkowana na zysk, stanowiłaby zagrożenie dla trwałości lasów i bezpieczeństwa ekologicznego państwa.

W projekcie zapisano ponadto, że lasy są "dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie" oraz "są udostępniane dla ludności na równych zasadach".

d2lxhk7

Zdaniem PSL zakaz prywatyzacji lasów "w zmiennych uwarunkowaniach polityczno-gospodarczych pozwoli zapewnić stabilność i trwałość lasom oraz zagwarantować możliwość korzystania z dobrodziejstw lasu przyszłym pokoleniom".

W uzasadnieniu wskazano ponadto, że zarządzanie tak cennym majątkiem wymaga nie tylko "ogromnej wiedzy i rozwagi, ale także długofalowej strategii funkcjonowania". "Zarządzanie lasami powinno pozostać politycznie niezależne (...) oraz poddane nadzorowi społecznemu" - zaznaczyli autorzy.

Ludowcy wskazali w uzasadnieniu projektu, że zdecydowana większość lasów jest własnością Skarbu Państwa. "Stanowią ponad 80 proc. szczególnie cennych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszarów kraju (...) Lasy Państwowe w istniejącej formule własnościowej mają powszechną akceptację społeczną, duże społeczne zaufanie i są bardzo pozytywnie oceniane" - napisano w uzasadnieniu.

Polskie lasy są dobrem wspólnym oraz dziedzictwem narodowym będącym trwałą własnością publiczną - powiedział poseł Józef Zych (PSL) w trakcie debaty nad wpisaniem do ustawy zasadniczej zakazu prywatyzacji i komercjalizacji lasów należących do Skarbu Państwa.

d2lxhk7

Poseł ocenił w czwartek, że obecnie w polskim społeczeństwie istnieje przekonanie, że dotychczasowe uregulowania prawne co do statusu lasów w Polsce są niewystarczające. - Zatem należy jednoznacznie określić ich status i na trwałe zagwarantować ochronę przed dokonującymi się na świecie przekształceniami własnościowymi, w tym komercjalizacją i prywatyzacją - zaznaczył.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że polskie lasy (należące do Skarbu Państwa - PAP) są dobrem wspólnym, że ich struktura jest powszechnie akceptowana, a zatem stanowią one dziedzictwo narodowe, będące trwałą własnością publiczną - dodał Zych.

Poseł ocenił, że proponowana przez jego klub zmiana konstytucji jest zgodna z prawem wspólnotowym. - Ograniczenia swobód w zakresie korzystania przez obywateli UE dot. możliwości nabywania własności Lasów Państwowych, nie będą mogły być podstawą do stwierdzenia naruszenia prawa europejskiego przez Polskę w sytuacji, gdy regulacje i ograniczenia służą osiągnięciu celu leżącego w interesie ogólnym. A cel, jaki wskazujemy - umożliwienie prawidłowej gospodarki leśnej - leży niewątpliwie w interesie ogólnym - przekonywał.

Zych zaznaczył, że jego klub dąży do tego, aby ustawa zasadnicza jednoznacznie wykluczała jakąkolwiek prywatyzację i komercjalizację lasów.

d2lxhk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxhk7