Trwa ładowanie...
d2sxfk2

Belka: Deflacja nie budzi niepokoju, brak skłonności do odkładania zakupów

Warszawa, 06.05.2016 (ISBnews) - Trwająca już blisko dwa lata deflacja nadal nie powinna budzić niepokoju, ponieważ nie budzi ona skłonności do odkładania zakupów wśród gospodarstw domowych i nie pogarsza sytuacji finansowej przedsiębiorstw, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

Share
d2sxfk2

"Wypada mi powtórzyć, że zjawisko deflacji w Polsce nie budzi wielkiego niepokoju, nie mówiąc o panice, wręcz z punktu widzenia konsumentów to tzw. dobra deflacja. Patrząc na zachowania gospodarstw domowych, widzimy, że skłonność do oszczędzania spada. Nie ma tego, co widać w Japonii: skłonności do odkładania zakupów. Ale to nie znaczy, że nas wszystkich to nie uwiera" - powiedział Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Podkreślił, że bank centralny obserwuje "bardzo dokładnie" stan finansów przedsiębiorstw, bo negatywna deflacja mogłaby mieć skutki właśnie tam. "Sytuacja przedsiębiorstw jest bardzo dobra. Skłonność do inwestowania - nie jest zła, ale mogłaby być lepsza" - stwierdził.

"Na razie nie ma powodów do niepokoju. Myślę jednak, że to zjawisko ustąpi. Sytuacja na rynku pracy poprawia się bardzo szybko, prędzej czy później będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem wzrostu płac - a więc czynnikami, które powinny deflację odwrócić" - podsumował Belka.

d2sxfk2

W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP wskazała, że "utrzymująca się deflacja nie wywiera jak dotąd negatywnego wpływu na decyzje podmiotów gospodarczych". W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych.

Deflacja konsumencka wyniosła 1,1% w ujęciu rocznym w kwietniu br. (wobec 0,9% deflacji r/r w marcu) według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Ekonomiści bankowi oczekują jednak jej łagodzenia w kolejnych miesiącach.

(ISBnews)

d2sxfk2

Podziel się opinią

Share
d2sxfk2
d2sxfk2