Trwa ładowanie...
stopy procentowe

Belka: stopy procentowe bez zmian co najmniej do końca III kw. br.

RPP nie ma zamiaru zmieniać poziomu stóp procentowych co najmniej do końca III kwartału br. Prezes NBP Marek Belka wskazał, że wydłużenie okresu stabilizacji było możliwe dzięki najnowszej projekcji inflacyjnej. Na decyzję wpłynęła też sytuacja na Ukrainie.

Share
Belka: stopy procentowe bez zmian co najmniej do końca III kw. br.
Źródło: AFP, Fot: YASSER AL-ZAYYAT
d1d7gie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W efekcie referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej. W opinii RPP stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca trzeciego kwartału tego roku.

Jak mówił Belka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady, wydłużenie okresu stabilizacji stóp było możliwe dzięki najnowszej projekcji inflacyjnej. - Po pierwsze myślę, że projekcja dosyć jednoznacznie i z dużą siłą pokazuje dużą przewidywalność w krótkim okresie. I nie wynika, abyśmy mogli się obawiać w czasie kilku kwartałów jakichś presji na inflację - wskazał.

d1d7gie

Dodał, że jeśli RPP dłużej czekałaby z informacją dotyczącą wydłużenia okresu stabilizacji stóp, to inwestorzy zaczęliby się niecierpliwić.

Szef banku centralnego wskazał również, że obecna sytuacja u naszego wschodniego sąsiada przyspieszyła tę decyzję. - Sytuacja na Ukrainie przyspieszyła decyzję, aby pokazać, że nie widzimy zagrożeń dla gospodarki, a przynajmniej w kontekście prowadzenia polityki pieniężnej. Chcieliśmy dać wyraz siły fundamentów gospodarki i kursu złotego - podkreślił.

Jak wskazała RPP, w komunikacie po marcowym posiedzeniu, w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury naszej gospodarki.

"W ocenie Rady, obniżenie stóp procentowych w pierwszym półroczu ubiegłego roku oraz utrzymywanie ich na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu (NBP - PAP) oraz stabilizacji na rynkach finansowych" - napisano w komunikacie.

d1d7gie

Podziel się opinią

Share
d1d7gie
d1d7gie