Trwa ładowanie...
d3q52kl
d3q52kl

Best chce przejmować aktywa spółek z branży, planuje kolejne emisje obligacji

Warszawa, 04.02.2015 (ISBnews) - Best jest zainteresowany przejmowaniem aktywów spółek obrotu wierzytelnościami na rynku wtórnym. Spółka, która 9 lutego rusza z emisją obligacji detalicznych o wartości 35 mln zł planuje, że w ciągu najbliższego roku uplasuje jeszcze obligacje na kwotę 170 mln zł w ramach programu o wartości 300 mln zł, poinformowali przedstawiciele spółki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3q52kl

"Jesteśmy zainteresowani aktywnym uczestnictwem w procesie konsolidacji rynku - głównie nabywaniem aktywów na rynku wtórnym. W mniejszym stopni interesują nas platformy windykacyjne, bo nie mamy żadnych potrzeb w tym zakresie" - powiedział prezes Krzysztof Borusowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że obecnie Best nie prowadzi negocjacji w tej sprawie i w najbliższym czasie nie dojdzie do transakcji.

"Nie jesteśmy obecnie w żadnych negocjacjach, ale konkurenci ze sobą rozmawiają. Jesteśmy otwarci na ten kierunek myślenia i w celach emisji chcieliśmy to jasno podkreślić" - zaznaczył.

d3q52kl

Best rusza 9 lutego z nową emisją obligacji serii K3 o wartości nominalnej 35 mln zł, którą skieruje do inwestorów detalicznych. Pozyskane środki spółka zamierza przeznaczyć na zakup nowych portfeli wierzytelności oraz konsolidację branży windykacyjnej.

"Nasze plany są dosyć jasne - chcemy kupować portfele w racjonalnych cenach. Nie mamy ograniczeń co do wartości. Jesteśmy w stanie przystąpić do każdej transakcji bez względu na jej wielkość. Jesteśmy zainteresowani portfelami hipotecznymi i mam nadzieję, że w tym roku uda nam takie portfele nabyć" - powiedział prezes.

Dodał, że spółka obserwuje już duże zainteresowanie banków sprzedażą portfeli, mimo, że początek roku zazwyczaj był "martwym sezonem".

"Zazwyczaj taki ruch pojawiał się w II kwartale, ale w tym roku jest inaczej. Dlatego wychodzimy teraz z tą emisją i będziemy chcieli zrealizować cały program" - powiedział Borusowski.

d3q52kl

Zapisy w ofercie obligacji serii K3 rozpoczną się 9 lutego i zakończą 20 lutego br. Spółka przewiduje dzień emisji na 10 marca, natomiast dzień dopuszczenia obligacji do obrotu na rynku Catalyst na 20 marca.

Rozpoczynająca się oferta obligacji serii K3 jest trzecią realizowaną przez Best w ramach publicznego programu emisji obligacji o wartości do 300 mln zł na podstawie prospektu emisyjnego zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego w marcu 2014 r.

Spółka przeprowadziła dotychczas dwie emisje skierowane do inwestorów detalicznych: serię K1 o wartości 45 mln zł oraz serię K2 wartą 50 mln zł.

"Z tego programu, który kończy się w lutym przyszłego roku, wliczając emisję obligacji serii K3 pozostało nam jeszcze 170 mln zł. Chcemy zrealizować cały program w terminie, dlatego jeszcze w tym roku przeprowadzimy kolejne emisje obligacji, podobnie w przyszłym" - powiedziała członek zarządu Barbara Rudziks podczas konferencji.

d3q52kl

Jak poinformował Borusowski, koleje emisje obligacji będą skierowane również do inwestorów instytucjonalnych.

"Ostatnie trzy emisje obligacji, łączne z tą były kierowane na rynek detaliczny, ale mamy zapytania ze strony inwestorów instytucjonalnych. Nie wykluczamy potencjalnego skierowania emisji do tych inwestorów" - powiedział Borusowski.

W 2014 roku Best pozyskał z emisji obligacji 111 mln zł, z czego w ramach programów publicznych emisji 95 mln zł. W ciągu ostatnich 4 lat grupa wyemitował obligację o wartości 447 mln zł, z czego niemal połowa - 214 mln zł została już wykupiona.

Łączna wartość nominalna portfeli wierzytelności należących do funduszy zarządzanych przez Best wyniosła 8,8 mld zł na koniec 2014 r.

d3q52kl

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best S.A. jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

(ISBnews)

d3q52kl

Podziel się opinią

Share
d3q52kl
d3q52kl