Trwa ładowanie...

Bez nich nie wyobrażamy sobie życia. Najważniejsze sprzęty w domach Polaków

Tylko 3 proc. gospodarstw domowych jej nie ma. To najpowszechniejsze urządzenie w polskich domach. O czym mowa? O pralce automatycznej. Jak wynika z sierpniowego badania CBOS, dotyczącego wyposażenia gospodarstw domowych, na drugim miejscu znalazł się telefon komórkowy - 95 proc.

Bez nich nie wyobrażamy sobie życia. Najważniejsze sprzęty w domach PolakówŹródło: East News, fot: Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER
d1gkxs0
d1gkxs0

Z badania wynika, że telefonu komórkowego, przeważnie z własnego wyboru, najczęściej nie mają osoby najstarsze (w wieku 65 lat i więcej). Telefon stacjonarny posiada natomiast co trzeci respondent - 35 proc.

Na trzecim miejscu najbardziej powszechnych urządzeń znalazł się telewizor z płaskim ekranem, który posiada 86 proc. gospodarstw domowych, a mniej więcej dwie trzecie (67 proc.) korzysta z płatnej telewizji kablowej lub satelitarnej.

Na kolejnym miejscu posiadanych dóbr znalazł się dostęp do internetu, który zadeklarowało 80 proc. badanych. Takie wyposażenie w swoim gospodarstwie domowym zadeklarowali praktycznie wszyscy w wieku 18-44 lata (96-98 proc. w zależności od kategorii wiekowej), absolwenci wyższych uczelni (95 proc.), a także większość mieszkańców największych miast (87 proc.) oraz osób zadowolonych z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (89 proc.).

Polski grill najtańszy w Unii Europejskiej

Więcej niż dwie trzecie ankietowanych ma komputer przenośny - 68 proc., a komputer stacjonarny lub tablet - 37 proc. Największa liczba tego typu urządzeń przypadająca na osobę powyżej 6. roku życia znajduje się w gospodarstwach domowych osób w wieku 35-44 lata, absolwentów wyższych uczelni, mieszkańców największych miast. Liczba ta jest mocno zróżnicowana w zależności od wielkości miejscowości i poziomu wykształcenia badanych oraz zadowolenia z materialnych warunków życia.

d1gkxs0

Kolejne miejsca zajęły: samochód osobowy, który posiada 75 proc. ankietowanych, przy czym niemal połowa - 46 proc. - ma jeden. Prawie co czwarty badany (dokładnie 23 proc.) ma dwa samochody i tylko niewielu - 6 proc. - trzy lub więcej.

Około 43 proc. ankietowanych ma w domu cyfrowy aparat fotograficzny, a zmywarkę - 42 proc. Najczęściej to osoby lepiej wykształcone, mieszkające w największych miastach, zadowolone ze swojej sytuacji materialnej.

Co czwarty respondent (24 proc.) zadeklarował posiadanie działki rekreacyjnej; co piąty (21 proc.) ciśnieniowego ekspresu do kawy. Z kolei 18 proc. ma kino domowe i tyle samo - konsolę do gier.

Jak wynika z badania CBOS, relatywnie niewielu ankietowanych posiada takie rzeczy, jak: czytnik książek elektronicznych - 7 proc.; klimatyzację - 3 proc.; łódź motorową lub żaglową - 1 proc. Do nielicznej grupy zaliczają się respondenci deklarujący posiadanie domku letniskowego - 5 proc. Z analizy zróżnicowań społeczno-demograficznych CBOS wynika, że są to najczęściej mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast, stanowiący 13 proc. badanych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (327) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2017 roku na liczącej 1009 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1gkxs0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gkxs0