Bez porozumienia w negocjacjach płacowych w Kompanii Węglowej
Związki chcą, by płace górników wzrosły o 1 proc. powyżej faktycznej inflacji
Związkowcy zapowiadają, że jeśli podczas planowanego na przyszły tydzień kolejnego spotkania nie dojdzie do pozytywnych rozstrzygnięć w tej sprawie, rozpoczną spór zbiorowy. Chcą, by w kolejnej turze rozmów uczestniczyła prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.
"W negocjacjach na temat wzrostu wskaźnika wynagrodzeń kierownictwo spółki twierdzi, że nie przewiduje żadnych ruchów płacowych i zasłania się kryzysem. Zamiast podwyżek zamierza wprowadzić program antykryzysowy. Dziś daliśmy zarządowi ostatnią szansę" - powiedział po środowych rozmowach wiceszef Solidarności w Kompanii Węglowej Stanisław Kłysz.
Rzecznik firmy Zbigniew Madej nie chciał komentować przebiegu rozmów. Zaznaczył, że rozmowy są stale prowadzone, a intencją zarządu jest doprowadzenie do porozumienia.
W zawartym 16 lutego tego roku porozumieniu pomiędzy zarządem spółki a związkami pracodawca zobowiązał się, że w drugiej połowie roku, po przeanalizowaniu wyników finansowych firmy, strony przystąpią do kolejnych negocjacji płacowych. Tak też się stało.
"W tamtym porozumieniu wskaźnik inflacji został określony na poziomie 2,8 proc., a obecnie przewidywana inflacja sięga już blisko 4 proc. Dlatego żądamy korekty porozumienia płacowego z lutego do poziomu faktycznej inflacji oraz dodatkowo 1 proc. wzrostu wynagrodzeń" - wyjaśnił szef górniczej "S" Jarosław Grzesik.
Związkowcy argumentują, że firmę stać na takie podwyżki. Przypominają, że podczas niedawnego forum ekonomicznego w Krynicy Kompania Węglowa ogłoszona została spółką roku. KW to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach.(PAP)
(JK)