Bezpłatne leczenie dla każdego bez pracy. Rząd szykuje wielkie zmiany

Pośredniaki mają zająć się ubezpieczeniem wyłącznie bezrobotnych z prawem do zasiłku. Nieaktywni zawodowo uzyskają prawo do ubezpieczenia po rejestracji w ZUS. Takie zmiany szykuje rząd. Mają ułatwić wykrywanie pracy na czarno i unikanie płacenia składek od pensji.

Rząd pracuje nad zmianami przepisów. Mają doprowadzić do tego, że wszyscy będą mieli taki sam dostęp do służby zdrowia, jak Ukraińcy, którzy uciekli do Polski po 24 lutego
Rząd pracuje nad zmianami przepisów. Mają doprowadzić do tego, że wszyscy będą mieli taki sam dostęp do służby zdrowia, jak Ukraińcy, którzy uciekli do Polski po 24 lutego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KKG

O kolejnym podejściu rządu do zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, które gwarantuje Konstytucja, pisze w środę "Rzeczpospolita".

Chodzi o uproszczenie skomplikowanego systemu, które dzięki informatyzacji rejestracji w ZUS ma przynieść spore oszczędności. Zmian od dawna oczekują także urzędy pracy, gdyż będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się w pośredniaku wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – czytamy w dzienniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rośnie popularność prywatnych polis nowotworowych

Dane z maja mówią o 852 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Z kolei z danych resortu rodziny wynika, że aż 58 proc. z nich przychodzi do pośredniaka wyłącznie po ubezpieczenie.

Ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób, GUS szacuje, że jest nas 38,2 mln osób. To oznacza, że na zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia – informuje "Rzeczpospolita". Dokładnej liczby nikt jednak nie zna.

Jak wynika z informacji dziennika, rząd pracuje nad zmianami przepisów. Mają doprowadzić do tego, że wszyscy będą mieli taki sam dostęp do służby zdrowia, jak Ukraińcy, którzy uciekli do Polski po 24 lutego. Na mocy specustawy mają nieograniczony dostęp do opieki zdrowotnej w Polsce.

Jak czytamy w dzienniku, rejestracja w ZUS ma pozwolić na szybką weryfikację, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (262)