Trwa ładowanie...

Bezpłatne leki dla seniorów. Część lekarzy nie może wypisywać takich recept

Część lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej nie ma uprawnień do wypisywania recept na bezpłatne leki dla seniorów, co może utrudnić części starszych pacjentów korzystanie z przysługującego uprawnienia - ocenia Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Bezpłatne leki dla seniorów. Część lekarzy nie może wypisywać takich receptŹródło: Fotolia, fot: Fotolia
d2l3r84
d2l3r84

W wydanym w środę komunikacie prasowym PPOZ poinformowało, że zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu wydanego przez resort ws. bezpłatnych leków 75 plus.

Niepokój środowiska lekarskiego zrzeszonego w PPOZ budzi wytyczna, zgodnie z którą tzw. recept "S" nie będą mogli wystawiać np. lekarze bez specjalizacji (wspomagający działalność świadczeniodawcy - lekarzy rodzinnych) lub lekarze innych specjalizacji (zatrudnieni u świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna).

- W podstawowej opiece zdrowotnej pracują lekarze z różnymi specjalizacjami, podobnie jak i lekarze bez specjalizacji, którzy zabezpieczają świadczeniodawców zdrowotnie, również seniorów. Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów przez nich leczonych (u danego świadczeniodawcy, gdzie złożona jest deklaracja) na wystawienie leków +S+ - ocenia prezes Porozumienia Pracodawców ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

d2l3r84

PPOZ zaznacza, że popiera program bezpłatnych leków dla seniorów, oceniając, iż możliwość dostępu do bezpłatnych leków poprawi jakość życia najstarszych pacjentów, których nie zawsze stać na wykupienie recept.

Organizacja podkreśla jednak, że pacjenci powinni mieć świadomość, kiedy mogą liczyć na bezpłatny lek. Darmowe leki przysługują bowiem seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją, co oznacza że pacjent, który przyjmuje dany lek w terapii innej niż wskazania określone w refundacji, będzie musiał za niego zapłacić.

PPOZ sygnalizuje też m.in. konieczność dostosowania systemu informatycznego, który będzie niezbędny w sprawnej realizacji bezpłatnych recept 75 plus.

W specjalnych komunikatach wystosowanych we wtorek do lekarzy POZ i farmaceutów oraz lekarzy specjalistów resort zdrowia przedstawił zasady wystawiania recept dla seniorów.

d2l3r84

Wskazano w nich, że receptę na bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, gdy wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Pacjenci nie otrzymają recept na bezpłatne leki m.in. od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność przychodni. Recept na bezpłatne leki nie mogą też wystawiać lekarze specjaliści. Jeśli specjalista leczy pacjenta środkami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi POZ, by ten wystawił receptę.

Ministerstwo zaznaczyło, że bezpłatne leki przysługują seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. "Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach" - wyjaśniało ministerstwo.

d2l3r84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3r84