Trwa ładowanie...
d2kmdqj

Bezrobotni znajdują pracę dzięki polsko-austriackiemu projektowi

Ponad 20 z niespełna 100 osób ze Śląska,
uczestniczących w polsko-austriackim programie szkoleń i doradztwa
zawodowego, znalazło dotychczas pracę dzięki realizowanemu od maja
w Katowicach projektowi. To pierwsze efekty zaplanowanego na dwa
lata przedsięwzięcia.

d2kmdqj
d2kmdqj

W środę w Katowicach podsumowano pierwszy etap realizacji współfinansowanego z unijnych funduszy programu. Jak mówią jego realizatorzy, ma on charakter eksperymentalny. Po raz pierwszy w Polsce stosowane są wzorce ocenianego jako bardzo skuteczny austriackiego modelu Fundacji Pracy. Dzięki niemu w Austrii znajduje nową pracę nawet 9 na 10 uczestników programu.

_ My także mamy nadzieję na 90-procentową skuteczność programu. Fakt, że już niespełna pół roku od jego rozpoczęcia prawie czwarta część uczestników ma pracę, jest dużym sukcesem. Przed pozostałymi osobami jeszcze półtora roku uczestnictwa w projekcie _ - powiedziała PAP rzeczniczka polskiego partnera projektu, Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, Sylwia Jarosławska-Sobór.

Sprawdzone w Austrii Fundacje Pracy to instytucje, wyspecjalizowane w kompleksowej reorientacji zawodowej, doradztwie, pośrednictwie pracy i szkoleniach. Osoby korzystające z ich usług formalnie przestają być bezrobotne. Z rynku pracy przejmuje je fundacja, dzięki której zdobywają nowe kwalifikacje. Najczęściej już w trakcie trwania programu znajdują pracodawcę.

Wdrożenie programu w Katowicach to efekt kilkuletniej współpracy śląskiego samorządu z regionem Górnej Austrii. Swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele Ogólnoaustriackiego Stowarzyszenia Wspierania Pracy i Zatrudnienia. Dwuletni budżet programu wynosi ok. 2,3 mln zł.

d2kmdqj

Na sto miejsc zgłosiło się ponad 300 chętnych, jednak większość z nich nie spełniała wymaganych kryteriów. Program skierowany jest bowiem nie do osób trwale bezrobotnych, których zgłosiło się najwięcej, ale do zagrożonych utratą pracy, bezrobotnych nie dłużej niż trzy miesiące lub bez stałej umowy o pracę. Ostatecznie szkolenia, które są w toku, rozpoczęło w pięciu grupach 99 osób - 64 kobiety i 35 mężczyzn. To mieszkańcy Katowic i okolic.

Jak powiedziała Sylwia Jarosławska-Sobór, na liście beneficjentów programu, którzy uzyskali zatrudnienie, są obecnie 22 osoby. Znalazły one pracę m.in. w handlu, administracji, usługach, budownictwie i drogownictwie, bankowości, poligrafii, telekomunikacji i przemyśle spożywczym.

Pierwsze miesiące dla uczestników programu były czasem intensywnej nauki języków i udziału w kursach informatycznych, zajęciach psychologicznych i zawodowych. Następny etap to zaprojektowanie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej, uwzględniającej m.in. indywidualne predyspozycje oraz potrzeby rynku pracy. Uczestnicy projektu podjęli m.in. kursy księgowości, kadr i płac, prawa jazdy, operatora wózków widłowych, językowe, grafiki komputerowej, transportu, dekoracji wnętrz, diagnostyki samochodowej, sekretarki, florystyki, maklera papierów wartościowych, operatora ładowarki, żurawia wieżowego czy pakiet specjalistycznych szkoleń komputerowych.

Cały czas, maksymalnie przez dwa lata, uczestnicy projektu będą w kontakcie z doradcami zawodowymi i trenerami. Dopełnieniem całości ma być efektywne pośrednictwo pracy i współpraca z pracodawcami. Jedną z firm zainteresowanych zatrudnianiem uczestników projektu jest m.in. spółka MCE Service Polska, należąca do austriackiego koncernu przemysłowego MCE AG, zatrudniającego łącznie ok. 8 tys. pracowników i generującego ok. 1 mld euro rocznego obrotu.

d2kmdqj

MCE Service Polska tworzy dla koncernu bazę danych potencjalnych pracowników na potrzeby firmy w Polsce, Austrii i Niemczech. Od 2007 roku koncern będzie potrzebował w sumie ok. 250 pracowników, m.in. spawaczy, ślusarzy, tokarzy, frezerów, elektryków, techników, pracowników obsługi maszyn i personelu pomocniczego.

Realizatorzy projektu podkreślają, że istotą zastosowanego tu austriackiego modelu jest współpraca pracodawców i pracowników oraz połączenie szkoleń i doradztwa. W Austrii do Fundacji Pracy kierują swoich pracowników sami pracodawcy, którzy planują np. redukcję zatrudnienia.

Program jest realizowany przy udziale środków budżetu państwa i Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

d2kmdqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kmdqj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj