Trwa ładowanie...

Bezterminowe prawa jazdy trzeba wymienić. Są już terminy

Już od ponad dekady obowiązują prawa jazdy z ustalonym terminem ważności. Jednak niektórzy kierowcy z dłuższym stażem wciąż mają bezterminowe dokumenty. I na nich przyjdzie pora, by je wymienić. Wszystko przez wprowadzone nowe wzory prawa jazdy i zmieniające się na nich dane.

Bezterminowe prawo jazdy. Kierowcy i tak będą musieli je wymienić (zdj. ilustracyjne)Bezterminowe prawo jazdy. Kierowcy i tak będą musieli je wymienić (zdj. ilustracyjne)Źródło: autokult, fot: Marcin Łobodziński
dfcnsqs
dfcnsqs

O sprawie pisze serwis fakt.pl i zauważa, że przez ostatnie 10 lat prawo jazdy przeszło wiele zmian. Inna dziś jest strona graficzna dokumentu, różnice widać też w zakresie znajdujących się w nim danych, a jedną z ostatnich nowinek jest udostępnienie wirtualnej wersji tymczasowego dokumentu w aplikacji mObywatel.

Bezterminowe prawo jazdy trzeba wymienić

Osoby, które prawo jazdy uzyskały przed 18 marca 2013 r., mają jednak bezterminowe dokumenty. To oznacza, że nie ma na nich ustalonego odgórnego terminu, do którego trzeba go wymienić.

Jednak i oni będą mieć taki obowiązek. Wszystko przez szereg zmian, jakie przeszły prawa jazdy w ostatnim dziesięcioleciu. Zgodnie z przepisami obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy przypada na lata 2028-2033. Posiadacze bezterminowych uprawnień do kierowania pojazdami będą mieć zatem pięć lat na zgłoszenie się do urzędu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ważny sygnał dla rynku po wyborach. "Polska wraca do tego stolika"

Nowe prawo jazdy będzie ważne maksymalnie przez 15 lat. Trzeba będzie też ponieść koszty wymiany.

dfcnsqs

Jak wskazuje fakt.pl, opłata za wymianę prawa jazdy stanowi 100,50 zł (100 zł kosztuje wyrobienie dokumentu, natomiast 50 gr to opłata ewidencyjna). Do tego trzeba jednak doliczyć ok. 200 zł, jeśli będą potrzebne badania lekarskie, gdyż poprzednie straciły ważność (nie w każdej kategorii trzeba je aktualizować). Ewentualnym dodatkowym kosztem jest wyrobienie zdjęcia do dokumentu (od 25 do 50 zł).

Prawa jazdy już tylko terminowe

Od 18 stycznia 2013 r. prawa jazdy w Polsce są już wydawane wyłącznie terminowo. Uprawnienie do prowadzenia pojazdów kategorii: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM i T wydawane jest na 15 lat. Natomiast w przypadku kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E dokument trzeba wymienić po pięciu latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfcnsqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfcnsqs