Bibby MSP Index w II poł. '11 spadł o 8 pkt. do 52,2 pkt.
05.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Bibby MSP Index, obrazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach spadł w II połowie roku o 8...
05.10. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Bibby MSP Index, obrazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach spadł w II połowie roku o 8 pkt. do poziomu 52,2 pkt. - wynika z przeprowadzonego we wrześniu badania. Z raportu wynika, że w najbliższych 6 miesiącach MSP oczekują spadku zamówień i rosnących problemów z utrzymaniem płynności ale nie przewidują zatrzymania inwestycji i redukcji zatrudnienia.
"Druga fala badania Bibby MSP Index przynosi spadek nastrojów i oceny perspektyw rozwoju dla polskiego sektora MSP. W najbliższych 6 miesiącach firmy oczekują spadku zamówień i rosnących problemów z utrzymaniem płynności, ale nie przewidują zatrzymania inwestycji i redukcji zatrudnienia" - napisano.
"Wskaźnik Bibby MSP Index, obrazujący przyszłe tendencje i najbardziej prawdopodobny kierunek zmian w małych i średnich firmach spadł w drugiej, wrześniowej fali pomiaru do poziomu 52,2 pkt. Index osiągnął wartość niższą, aż o 8 pkt. wobec poprzedniego badania" - dodano.
"Przedsiębiorcy w odpowiedzi na pytanie: +Czy faktycznie spodziewa się Pan/Pani drugiego dna kryzysu, biorąc pod uwagę własne doświadczenia w prowadzonym biznesie+, aż 48,1 proc. badanych ocenia, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy i wskazują odpowiedź zdecydowanie tak lub raczej tak. Istotnym czynnikiem kształtującym oczekiwane spadki jest przede wszystkim spodziewana regresja sprzedaży i w związku z tym dużo poważniejsze obawy o utrzymanie płynności finansowej" - napisano w komunikacie.
Jak podano w komunikacie, "Bibby MSP Index jest wzorowany na Indeksie Managerów ds. Zakupów (PMI). Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki powyżej 50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik poniżej 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm."
W badaniu wzięło udział 450 firm z sektora MSP z całej Polski (z wyłączeniem mikrofirm o poziomie zatrudnienia do 9 osób). Badanie jest przeprowadzane co 6 miesięcy. (PAP)
fdu/ asa/