Trwa ładowanie...
d3eempj
10-02-2015 10:36

BIEC: BOP spadł, pozytywne tendencje na rynku pracy słabną

Warszawa, 10.02.2015 (ISBnews) - Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł o 2,4 pkt m/m (drugi miesiąc z rzędu) i wyniósł 152,3 pkt w styczniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, obserwowane symptomy pogorszenia sytuacji na tym rynku są dotychczas słabe i krótkotrwałe.

d3eempj
d3eempj

"Od kilku miesięcy zegar rynku ofert pracy wykazywał tendencję do zmiany nachylenia. W styczniu wyraźnie skierował się na zachód, co oznacza osłabienie pozytywnych tendencji na rynku ofert pracy. Wciąż utrzymuje się on jednak w obszarze wskazującym na sprzyjający wpływ koniunktury gospodarczej na rynek pracy. Obserwowane symptomy pogorszenia sytuacji na tym rynku są dotychczas słabe i krótkotrwałe. Pozwala to przypuszczać, że ewentualne ograniczanie zapotrzebowania na pracowników będzie przebiegać stopniowo" - czytamy w raporcie.

Według BIEC pozytywne tendencje na rynku wolnych miejsc pracy osłabły, jednak niekoniecznie wygasły. Ofert pracy jest nadal stosunkowo dużo. W końcu miesiąca w internecie pozostało ich opublikowanych 96,7 tys., podał też BIEC.

"W ostatnich miesiącach pozytywne zmiany liczby wolnych miejsc pracy obserwowaliśmy w woj. zachodniej Polski - lubuskim i zachodniopomorskim, które prawdopodobnie czerpią korzyści z wymiany handlowej z naszymi zachodnimi sąsiadami, dla których taniejące towary w złotówkach stały się bardziej atrakcyjne" - podał BIEC.

Drugą grupą województw, w których zapotrzebowanie na nowych pracowników nie zmniejszało się były woj. mazowieckie i małopolskie. Aktywność gospodarcza w tych regionach opartych na silnych podstawach sektora usługowego jest nadal wysoka.

d3eempj

"Największemu ograniczeniu uległy oferty pracy pochodzące z zagranicy, co może być przejawem słabnącej koniunktury gospodarczej w Europie Zachodniej. W Polsce liczbę wakatów znacząco ograniczyli przedsiębiorcy z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego" - czytamy również w raporcie.

Jak podaje biuro, wzrosła liczba ofert pochodzących z branży paliwowo-energetycznej. Wyraźny wzrost notuje się również w sektorze ochrony środowiska, a także szeroko pojętej turystyce, a w tym przedsiębiorstwach związanych z produktami i usługami wspomagającymi zdrowy tryb życia. Pomimo spadkowego trendu w edukacji, zapotrzebowanie na pracowników zwiększyły firmy oferujące wyspecjalizowane usługi szkoleniowe. Wyraźny spadek wystąpił w rolnictwie i firmach wytwarzających produkty rolne, nieco mniejszy w przedsiębiorstwach transportowych, administracji państwowej i budownictwie.

W sektorze usługowym liczba oferowanych miejsc pracy nie zmieniła się znacząco. Nieco wzrosło zapotrzebowanie na nowych pracowników w służbie zdrowia, za wyjątkiem lekarzy, dla których liczba ofert spada już trzeci miesiąc, podaje również BIEC.

"Dosyć wyraźnie obniżyła się liczba ofert dla pracowników fizycznych. Zmiany te obserwujemy jednak dopiero od niedawna. Po trwalszym spadku, w styczniu zwiększyła się natomiast liczba ofert dla stażystów. Wzrosła także liczba ogłoszeń, w których nie podano wymaganego zawodu. Ich udział był zbliżony do tego przed rokiem. Zgodnie z rokrocznymi tendencjami, najprawdopodobniej będzie on wzrastał do rozpoczęcia sezonu letniego" - podsumowuje BIEC.

(ISBnews)

d3eempj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eempj