BIEC: WPI w sierpniu bez zmian, przeważają czynniki deflacyjne
Warszawa, 13.08.2015 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w sierpniu 2015 r. pozostał na poziomie zbliżonym do wartości z ostatnich miesięcy (75,5-75,4 pkt), podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.
13.08.2015 09:21
"Od lutego wskaźnik nie zmienia się istotnie a wśród jego komponentów przeważają czynniki deflacyjne. Presja na ewentualny wzrost cen zarówno po stronie konsumentów jak i producentów jest bardzo słaba. Dodatkowym źródłem deflacji są bardzo niskie ceny surowców - a zwłaszcza ropy naftowej oraz sezonowe spadki cen żywności - szczególnie silnie działające o tej porze roku" - czytamy w raporcie.
Najsilniej w kierunku spadku wskaźnika działy niższe niż przed miesiącem oczekiwania przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych nt. kształtowania się cen na produkowane przez nich wyroby. Spośród 22 branż w 12 dominują tendencje do obniżania cen, przy czym najsilniejsze występują w branży przetwarzającej ropę naftową i koks. Jeszcze przed miesiącem przedstawiciele tej branży prognozowali niewielki wzrost cen, podało BIEC.
"W lipcowych badaniach NBP oczekiwania inflacyjne konsumentów wzrosły nieco w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. Z kolei badania OECD dla Polski wskazują na pogłębienie deflacyjnych oczekiwań konsumentów. Nie mniej jednak, w obu badaniach oczekiwania inflacyjne znajdują się na najniższych poziomach od początku prowadzenia badań" - czytamy dalej.
Pozostałe czynniki wpływające na inflację a mające swe źródło w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz jednostkowe koszty pracy, działają w kierunku stabilizacji cen.
Odsetek wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach na początku III kwartału kształtował się na poziomie zbliżonym do tego z początku roku i średnio dla przemysłu wynosił ok. 78%. Dodatkowym czynnikiem obniżającym koszty związane z utrzymaniem i konserwacją maszyn i urządzeń są spadające ceny tej kategorii usług.
"Stabilizację obserwujemy również po stronie jednostkowych kosztów pracy. W ciągu ostatniego roku ich wzrost nie przekroczył 1%" - podało również BIEC.
(ISBnews)