Trwa ładowanie...
d2wmlos

BIEC: Wskaźnik Dobrobytu nie zmienił się w styczniu

Warszawa, 21.01.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Dobrobytu - obliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) - wyniósł 99,7 pkt w styczniu 2016 r., czyli nie zmienił się wobec poprzedniego miesiąca, podało Biuro.

Share
d2wmlos

"Czynnikiem silnie oddziałującym w kierunku jego wzrostu była wyższa niż w pozostałych miesiącach ubiegłego roku dynamika zatrudnienia. Zwiększonemu zatrudnieniu sprzyjała jak do tej pory łagodna zima pozwalająca utrzymać aktywność firm budowlanych. Rynek pracy stopniowo przesuwając się w kierunku rynku pracownika zwiększa pewność dochodów polskich konsumentów i pozwala śmielej planować wydatki" - czytamy w raporcie.

Jak do tej poru jednak badania koniunktury konsumentów prowadzone przez GUS wskazują na silną, ponad 30-procentową przewagę tych gospodarstw domowych, które najbliższym czasie zamierzają ograniczać wydatki nad odsetkiem tych gospodarstw, które planują je zwiększyć w najbliższych miesiącach, podkreśliło BIEC.

"Negatywny wpływ na wartość Wskaźnika Dobrobytu miała w tym miesiącu słabnąca dynamika wynagrodzeń. Po usunięciu czynników sezonowych związanych głównie z dodatkowymi wypłatami z zysków przedsiębiorstw wzrosły one realnie w skali roku o 3,5%, czyli o blisko 1 punkt procentowy mniej niż średnioroczne tempo wzrostu wynagrodzeń dla całego 2015 roku" - czytamy dalej.

Utrzymująca się od lipca 2014 deflacja nie miała większego znaczenia dla gospodarstw domowych, tym bardziej, że w ostatnim czasie spadek cen w najmniejszym stopniu dotyczył żywności, która w strukturze wydatków konsumentów jest najbardziej znacząca (24,4% ogółu wydatków), odnotowano natomiast wzrost cen niektórych usług związanych z mieszkaniem - drugą co do wielkości grupą wydatków (21,1% ogółu wydatków konsumenckich), wskazali też analitycy.

(ISBnews)

d2wmlos

Podziel się opinią

Share
d2wmlos
d2wmlos