BIEC: WWK obniżył się o 0,6 pkt m/m w IV, konsumpcja wspiera wzrost gospodarczy
Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w kwietniu spadł o 0,6 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. BIEC zwraca uwagę, że wzrost gospodarczy w perspektywie krótkoterminowej będzie wspierany konsumpcją.
27.04.2017 | aktual.: 27.04.2017 09:23
"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w kwietniu 2017 roku obniżył się o 0,6 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wiele wskazuje na to, że na razie to jednorazowa korekta. Obecny wzrost napędzany jest głównie przez konsumpcję. Stąd, perspektywy wzrostu gospodarczego w krótkim okresie rysują się zadowalająco." - czytamy w raporcie.
BIEC ocenia, że w perspektywie długoterminowej sytuacja gospodarcza wygląda gorzej, z uwagi na słabą aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw.
Spośród ośmiu składowych wskaźnika w kwietniu br. jedna poprawiła się, zaś pięć pozostało na poziomie z miesiąca poprzedniego, dwie uległy pogorszeniu. Składowa, która uległa poprawie to wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG.
"Średniomiesięczne wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG w połowie kwietnia br. były o ponad 32% wyższe w stosunku do ostatniego najniższego poziomu ze stycznia 2016 i przekroczyły wartości z ostatniego lokalnego szczytu z maja 2015" - czytamy w raporcie.
Oceny menadżerów na temat sytuacji finansowej w firmach nie zmieniły się, podobnie jak w poprzednim miesiącu. Odnotowywana jest niewielka, kilkuprocentowa przewaga firm odczuwających pogarszający się stan finansów nad odnotowującymi poprawę swej sytuacji finansowej. Odsetek firm, które pozytywnie oceniały sytuację przeważał nad odsetkiem pesymistów oceniających ogólną sytuację w firmie negatywnie.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że nie poprawił się wzrost wydajności pracy od początku tego roku. "Długookresowa i trwała poprawa konkurencyjności gospodarki dzięki wyższej produktywności nie jest możliwa bez wzrostu nakładów inwestycyjnych, zaś w tej kwestii przedsiębiorcy wykazują ogromną rezerwę" - ocenił BIEC.
Jak wykazało badanie, spośród 22 branż, połowa deklaruje redukcję wydatków inwestycyjnych w tym roku.
"W niektórych branżach, jak np. w branży tekstylnej, wśród producentów nośników informacji czy w przemyśle poligraficznym, menedżerowie zamierzają nakłady inwestycyjne zmniejszyć w stosunku do ich wielkości z ubiegłego roku o połowę. Co ciekawe, w największym stopniu planowane są ograniczenia nakładów inwestycyjnych w firmach dużych - zatrudniających powyżej 500 pracowników" - czytamy w materiale
(ISBnews)