Trwa ładowanie...
d3dudks

BIEC: WWK wzrósł o 1,3 pkt m/m w styczniu, możliwe ożywienie wzrostu PKB

Warszawa, 27.01.2017 (ISBnews) - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w styczniu wzrósł o 1,3 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskaźnik po raz pierwszy przyjął wartość wyższą niż przed rokiem.

Share
d3dudks

"Trudno na razie ocenić, czy ten jednorazowy skok jest zapowiedzią przyspieszonego wzrostu w 2017 roku. Styczniowe badania koniunktury raczej nie wskazują na przełamanie dotychczasowego stagnacyjnego trendu w gospodarce, głównie ze względu na brak wyraźnego przyspieszenia w napływie nowych zamówień" - czytamy w komunikacie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w styczniu br. pięć uległo poprawie a trzy pogorszeniu.

Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników odnotowały niewielki wzrost zamówień krajowych, a większość firm ocenia stan zapasów wyrobów gotowych jako odpowiedni do aktualnego portfela zamówień. Utrzymuje się około 5-proc. przewaga przedsiębiorstw odczuwających pogarszający się stan finansów, a odsetek menedżerów informujących o poprawie ogólnej kondycji firm był niemal równy odsetkowi menedżerów odczuwających pogorszenie tej sytuacji, wskazano w raporcie.

"Drugi miesiąc z rzędu poprawia się wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających powyżej 50 pracowników. Jej wzrost w ostatnich dwóch miesiącach ubiegłego roku spowodował, że zbliżyła się ona do poziomu z końca ubiegłego roku. Ewentualne utrwalenie tej tendencji zapewni wyższą konkurencyjność polskiej oferty handlowej, co może zaowocować zwiększonym napływem zamówień, a to z kolei przyczyni się do ożywienia gospodarczego" - podsumowano.

(ISBnews)

d3dudks

Podziel się opinią

Share
d3dudks
d3dudks