Trwa ładowanie...
d4huwkm
d4huwkm

BIK: Banki i SKOKi udzieliły r/r mniej kredytów konsum. i hipotecznych w I kw.

Warszawa, 22.05.2015 (ISBnews) - Banki komercyjne, spółdzielcze oraz SKOK-i udzieliły 1729 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 19,5 mld zł w I kwartale br. Stanowi to spadek o 0,7% w ujęciu liczbowym i wzrost o 8,0% w ujęciu wartościowym w skali roku. W tym czasie liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych sięgnęła 45 tys., a ich kwota wyniosła 9,5 mld zł, tj. mniej o 4,1% r/r w ujęciu liczbowym i o 3,8% w ujęciu wartościowym, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4huwkm

W marcu udzielono 651 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,6 mld zł. Jest to o 4,7% więcej w ujęciu liczbowym i aż o 16,1% więcej w ujęciu wartościowym niż rok wcześniej.

"Duży wartościowy wzrost sprzedaży w marcu 2015 r., w porównaniu do marca roku poprzedniego, spowodowany jest kilkoma czynnikami: ponad 10% wzrostem średniej kwoty kredytu (11,7 tys. zł w porównaniu do 10,6 tys. zł rok wcześniej), większą liczbą dni roboczych w marcu tego roku i wcześniej przypadającymi świętami wielkanocnymi, dużą aktywnością banków przygotowujących indywidualne oferty kredytów dla klientów, niższym oprocentowaniem kredytów konsumpcyjnych niż rok wcześniej"- czytamy w komunikacie.

W I kw. 2015 r., o 3,5% r/r spadła liczba kredytów konsumpcyjnych udzielonych na kwoty do 15 tys. zł, natomiast o 8,7% wzrosła liczba kredytów udzielonych na kwoty 15-50 tys. zł oraz o 15,9% kredytów na kwoty pow. 50 tys. zł.

d4huwkm

W marcu br. banki i SKOK-i udzieliły 18,4 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 3,9 mld zł. Jest to o 5,7% więcej w ujęciu liczbowym i o 7,6% więcej w ujęciu wartościowym niż rok wcześniej.

"Marzec był pierwszym miesiącem od maja 2014 r., w którym liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła w ujęciu rocznym. Możliwości kontynuowania trendu wzrostowego w kolejnych miesiącach mogą być jednak ograniczone, ponieważ w kwietniu banki/ SKOK-i przesłały do BIK znacznie mniej zapytań o raporty kredytowe, w przeliczeniu na dzień roboczy, niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego"- czytamy także.

BIK podał, że informacje statystyczne wynikają z aktualnego stanu bazy danych Biura, która opiera się na danych przekazywanych przez instytucje finansowe. BIK podał, że informacje statystyczne wynikają z aktualnego stanu bazy danych Biura, która opiera się na danych przekazywanych przez instytucje finansowe.

(ISBnews)

d4huwkm

Podziel się opinią

Share

d4huwkm

d4huwkm