Trwa ładowanie...
d2rvs54

BIK: W ciągu roku ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych

Warszawa, 19.07.2016 (ISBnews) - W ciągu dwunastu miesięcy, od maja 2015 r. ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych. Rośnie jednak zadłużenie na kartach - w ciągu roku zwiększyło się o 4% i wynosi obecnie 12,6 mld zł. Limity przyznane w maju br. są wyższe o 9,5% niż przed rokiem, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Share
d2rvs54

W maju 2016 r. podpisano o 15 tys. (14,3%) mniej umów na karty kredytowe niż w maju ubiegłego roku. Na nowo wydawanych kartach kredytowych ustalane są jednak wyższe limity wydatków. Na kartach z maja przyznany limit wynosił średnio 4 555 zł, przed rokiem - 4 162 zł, był więc wyższy o 9,5%. Wyższe przyznawane limity wydatków rekompensują bankom spadki liczby otwieranych rachunków kart kredytowych, podano w komunikacie.

W ciągu roku ubyło z rynku ponad 300 tys. rachunków kart kredytowych - jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. Tymczasem liczba kart aktywnych, tj. używanych do regulowania płatności zmniejsza się wolniej, bo w ciągu roku kart takich ubyło tylko 74 tysiące. BIK podał, że o ile przed rokiem 40% kart nie było używanych przez ich posiadaczy, to obecnie udział nieużywanych kart spadł o 2 pkt proc.

"Tendencja do zamykania nieaktywnych kart nie jest nowa. Od czasu zaburzeń na rynkach finansowych w poprzednim dziesięcioleciu, banki i ich klienci stali się ostrożniejsi w otwieraniu nadmiernej liczby rachunków. Wówczas banki często oferowały transakcje wiązane, np. proponowały kartę kredytową przy okazji zawierania umowy dotyczącej otwarcia rachunku, jednak klienci nie zawsze rozumieli konsekwencje wynikające z posiadania nieużywanej karty, np. konieczność wnoszenia opłaty rocznej" - czytamy w komunikacie.

d2rvs54

Obecnie spadki liczby nowych umów na karty kredytowe koncentrują się w segmencie kart z niższymi niż średnia limitami kredytowymi. W maju br. kart z limitami do 4 tys. zł otwarto o blisko 20% mniej niż przed rokiem.

"Większość banków wydaje się być mniej zainteresowana otwieraniem kart dla nieznanych im klientów, gdyż po ustawowej obniżce stawek interchange karty kredytowe są dla nich mniej rentowne. Banki te oferują karty osobom sprawdzonym, czyli z wiarygodną historią kredytową. Osobom takim banki mogą zaoferować wyższe limity" - czytamy także.

Obecnie karty kredytowe posiada 4,7 mln osób, tj. o 100 tys. mniej niż przed rokiem. Osób używających kart, czyli posiadających na swych kartach salda kredytowe, jest o 1 mln mniej (spadek o ok. 100 tys. w skali roku).

Posiadaczy kart kredytowych, także osób używających kart ubywa, ale rośnie ich zadłużenie. W ciągu roku zadłużenie wzrosło o 4% i wynosi obecnie 12,6 mld zł. Mimo spadku liczby kredytobiorców i rachunków, rośnie także suma limitów na czynnych kartach kredytowych - wzrost w ciągu roku sięgnął 2% i obecnie wynosi 33,6 mld zł.

(ISBnews)

d2rvs54

Podziel się opinią

Share
d2rvs54
d2rvs54