Trwa ładowanie...

Bilet ulgowy nie dla wszystkich dzieci. Rzecznik interweniuje u ministra

W Polsce nie wszystkie dzieci są traktowane równo, przynajmniej w kwestii przejazdów komunikacją miejską, twierdzi Rzecznik Praw Dziecka. Mimo że chodzą do szkoły, grozi im mandat, jeśli pojadą autobusem ze zniżką.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bilet ulgowy nie dla wszystkich dzieci. Rzecznik interweniuje u ministraŹródło: Agencja Gazeta
d2ta08y

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak interweniował u ministra infrastruktury. W piśmie stwierdził, że obecne przpisy dyskryminują pewne grupy uczniów.

- Z niepokojem odnotowuję wzrost liczby spraw dotyczących kontroli biletów na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego realizowane przez małoletnich pasażerów. Skargi dotyczą zarówno kontroli ważności samych biletów, jak również kontroli dokumentów poświadczających uprawnienia małoletnich pasażerów do ulgowych przejazdów – pisze Marek Michalak.

[

RPD
Źródło: RPD, fot: Rzecznik Praw Dziecka

]

d2ta08y

Jak podkreśla RPD, dzieci przebywając za granicą i realizując tam obowiązek szkolny i obowiązek nauki korzystają tam z ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego jedynie na podstawie dokumentów poświadczających ich wiek.

Marek Michalak o Sejmie Młodzieży: to jakby przenieść Boże Narodzenie na maj:

Jednak nie posiadając legitymacji szkolnych, nie mogą takich z ulg korzystać w Polsce. Tożsamy argument zgłaszają rodzice dzieci ukaranych za przejazd realizowany na podstawie biletu ulgowego, które w czasie kontroli nie posiadały przy sobie ważnych legitymacji szkolnych – informuje rzecznik.

Problemy dotyczą również dzieci np. uczące się w szkołach przy palcówkach dyplomatycznych. Te dzieci, mimo że posiadają legitymację, to nie mogą korzystać z ulg. Dlaczego? Ponieważ ich dokumentu są w języku obcym.

d2ta08y

- W mojej ocenie przytoczone przepisy rodzą stan dyskryminacji grupy dzieci posiadających obywatelstwo polskie, uczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz dzieci uczęszczających do szkół przy znajdujących się na terenie Polski przedstawicielstwach dyplomatycznych państw obcych, które posiadając legitymacje szkolne wystawione w języku obcym, nie mają zapewnionego prawa do korzystania z ulg – podsumowuje w piśmie Marek Michalak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2ta08y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ta08y