Biznes zmienia uczelnie - powstają nowe kierunki
W nowym roku akademickim uczelnie szykują dziesiątki nowych kierunków
i specjalizacji: ekofizykę, energetykę jądrową, marketing interaktywny, a nawet obsługę terminali
LNG. Szkoły wreszcie zaczęły reagować na potrzeby rynku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
18.04.2011 | aktual.: 18.04.2011 14:27
Koniec z przypadkowością. Uczelnie otwierają nowe kierunki, po których absolwenci nie będą mieli problemów z pracą - deklarują władze kilkudziesięciu szkół wyższych, w których "DGP" przeprowadził sondę dotyczącą najświeższej oferty dla przyszłych studentów.
Uczelnie szykują się bowiem do prawdziwego wyścigu po nowych żaków. Do szkół wyższych właśnie zaczyna wkraczać niż demograficzny. W 2015 r. liczba studentów może spaść nawet o jedną trzecią. Ale ci, którzy trafią na uczelnie, będą mogli przebierać w atrakcyjnych kierunkach. Rynek wymusił zmianę podejścia do nauczania zarówno na uczelniach technicznych, jak i humanistycznych.
"Uczelnie zapewniają, że decydują się na otwarcie nowych kierunków dopiero po szczegółowych badaniach rynku pracy i konsultacjach z dużymi firmami. - Mamy podpisane umowy z ponad 250 przedsiębiorcami, na których potrzeby kadrowe odpowiadamy. Nie ma mowy o żadnych pochopnych decyzjach" - mówi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" prof. Antoni Tajduś, rektor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Do tej pory uczelnie produkowały przede wszystkim bezrobotnych. Ostatnie lata to gwałtowny wzrost liczby studentów i absolwentów wyższych uczelni. W 2010 roku mieliśmy już blisko 2 mln studentów. Kontynuują oni naukę w 457 uczelniach, w tym 131 państwowych. Jednak większość osób kończących studia nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy. Programy kształcenia nie były dostosowane do wymagań pracodawców.
Największe kłopoty mają osoby z dyplomem uniwersyteckim czy po szkole artystycznej. Te ostatnie zarabiają też gorzej, przeciętnie o ok. 1 tys. zł.
W planach MNiSW jest nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. Zobowiąże ona uczelnie do monitorowania losów absolwentów. Ma również umożliwić sprawdzenie, ilu z nich ma kłopoty ze znalezieniem posady. *Specjalizacje z przyszłością *– opublikowane przez "Dziennik Gazeta Prawna"
Uniwersytet Warszawski
energetyka i chemia jądrowa
biotechnologia
biotechnologia medyczna
zarządzanie środowiskiem (w języku angielskim)
Politechnika Warszawska
edukacja techniczno-informatyczna
SGH, Warszawa
zarządzanie projektami( w języku angielskim)
*Uniwersytet Jagielloński * buddologia
AGH, Kraków
chemia budowlana,
zrównoważony rozwój energetyczny
projektowanie mechatroniczne
systemy inteligentne
marketing internetowy
górnictwo morskie
eksploatacja terminali LNG
Uniwersytet Śląski, Katowice
mechatronika
fizyka techniczna
wychowanie przedszkolne
energetyka jądrowa
Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań
bezpieczeństwo narodowe
ekofizyka
studia prawno-ekonomiczne
biofizyka nanobiomedyczna
edukacja przedszkolna
Politechnika Wrocławska
informatyka biznesowa inżynieria systemów
geodezja i kartografia
Uniwersytet Gdański
fizyka medyczna