Trwa ładowanie...
d1tfi5f
21-08-2015 08:42

BofA Merrill Lynch: Polska jest narażona na zmniejszenie zasobów wody

Warszawa 21.08.2015 (ISBnews) - Polska jest narażona na zmniejszenie zasobów wody, podobnie jak inne kraje europejskie. Do 2050 r. zasoby te mogą spaść o ponad 20%, podał Bank of America Merrill Lynch.

d1tfi5f
d1tfi5f

"Polska jest na tle świata stosunkowo mało zagrożona wzrostem temperatury - nawet w przypadku realizacji najbardziej negatywnego scenariusza średnia temperatura nad Wisłą nie powinna podnieść się bardziej niż o 3°C. Największe ocieplenie nastąpiłoby na terenach rosyjskiej i kanadyjskiej tundry" - czytamy w raporcie.

Jeśli założyć wzrost średniej temperatury zaledwie o 2°C, odsetek obszarów uprawnych objętych suszą na całym świecie wzrośnie z 15,4% dziś do 44% w 2100 r., podał również bank.

Według BofA Merrill Lynch, Polacy wydają średnio 18% dochodów na jedzenie, w porównaniu z 12% w Niemczech i 14% we Francji czy we Włoszech. To więcej niż w USA czy w Wlk. Brytanii (7% w obu przypadkach), ale znacznie mniej niż w krajach rozwijających się Afryki (Nigeria 57%) czy Azji (Pakistan 48%). To oznacza, że wzrost cen żywności, jakiego można się spodziewać, nie jest dla Polski tak dużym zagrożeniem.

"Do 2030 r. połowa światowej populacji będzie żyć w warunkach niedoboru wody, zaś do 2050 r. 40% ludzi znajdzie się w warunkach znacznego niedoboru wody. Przewidujemy, że woda pitna może stać się surowcem rzadszym niż ropa naftowa" - czytamy dalej.

d1tfi5f

Według ekspertów Bank of America Merrill Lynch, dziesięć krajów posiada blisko 60% światowych zasobów wody pitnej, a 47 krajów cierpi na jej niedobory. Nawet 50 krajów może znaleźć się w potencjalnej strefie konfliktu o wodę. Ze względu na problemy z wodą zagrożone jest 45% światowego PKB prognozowanego na rok 2050.

"Nawadnianie pól odpowiada za 82% zużycia słodkiej wody, ale pozwala zwiększyć plony średnio niemal 3-krotnie. Kluczowe wydaje się bardziej efektywne zarządzanie wodą w rolnictwie, żeby dzięki tej samej ilości wody móc wyprodukować obfitsze plony. Możliwe rozwiązania to poprawa struktury gleby, kontrola chwastów, przechowywanie wody, efektywniejsze systemy irygacyjne czy stosowanie upraw gatunków roślin bardziej odpornych na suszę" - czytamy także.

(ISBnews)

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f