Trwa ładowanie...

Bolt zwraca uwagę na niższe zarobki kobiet. 8 marca panie dostaną taką zniżkę, ile wynosi luka płacowa

Z okazji Dnia Kobiet Bolt zapowiada nietypową promocję. Pasażerki otrzymają zniżkę w wysokości aktualnej różnicy wynagrodzeń otrzymywanych przez mężczyzn i kobiety - czyli niemal 20 proc.

Share
Bolt zwraca uwagę na niższe zarobki kobiet. 8 marca panie dostaną taką zniżkę, ile wynosi luka płacowaŹródło: East News, fot: WOJTEK LASKI
dd8h1xo

Mówi się, że w Polsce różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są niewielkie. To nie do końca prawda. Ostatni raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że miesięczne wynagrodzenie mężczyzn jest wciąż o 19,9 proc. wyższe niż kobiet. Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku – czytamy na stronie świadczącej usługi przewozowe firmy Bolt.

Chcą pokazać swój brak zgody na taki stan rzeczy, Bolt wprowadza na dzień kobiet promocję: kobiety dostana zniżkę w wysokości odpowiadającej wysokości luki płacowej. Pojada więc o niemal 20 proc. taniej niż mężczyźni.

To "zniżka, która nie powinna istnieć" – pisze Bolt. Ale istnieje i to niezależnie od tego, że kobiety nie są ani gorzej wykształcone od mężczyzn, ani mniej zdolne.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. "Wraca temat bezpieczeństwa lekowego"

Garść najnowszych statystyk

Według ostatniego badania GUS-u z października 2018 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 5003,78 zł. Kobiety zarabiały jednak o 9,2 proc. mniej, a mężczyźni o 8,9 proc. więcej niż średnia. W rezultacie oznacza to, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było o 19,9 proc. wyższe niż kobiet, co przekłada się na 903,88 zł każdego miesiąca. Dokonując prostej kalkulacji okazuje się, że z 250 dni roboczych w 2018 roku, kobiety przepracowały niemal 50 z nich… za darmo.

dd8h1xo

Można się złościć, można też uznać, że nic na to nie poradzimy. Bolt pyta więc prowokacyjnie: co luka płacowa ma wspólnego z nami? "Na pierwszy rzut oka: nic. Jesteśmy przecież tylko aplikacją do zamawiania przejazdów. Ale równe traktowanie jest jedną z kluczowych wartości naszej firmy – więc skoro mamy możliwość trochę nagłośnić problem, to dlaczego mielibyśmy z niej nie skorzystać?

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim, że jeden dzień w roku nie rekompensuje nierówności, których kobiety doświadczają przez pozostałe 364 dni. Kwiatki oczywiście można kupować, ale nie zapominajmy, że nawet najpiękniejszy bukiet nie rozwiąże problemów".

- Wiemy, że żaden rabat nie rozwiąże problemu. Ale budowanie świadomości społecznej to naszym zdaniem dobry początek – i wierzymy, że już wkrótce tego typu akcje nie będą potrzebne – podsumowuje Bolt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dd8h1xo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd8h1xo
dd8h1xo