To jest noweBon turystyczny na wakacje w Senacie. Zgłoszono kuriozalną poprawkę

Bon turystyczny na wakacje w Senacie. Zgłoszono kuriozalną poprawkę

Imiesłowy są trudnym elementem polskiej mowy do opanowania. Dlatego też jedna z poprawek do ustawy powołującej Polski Bon Turystyczny zmienia pisownie partykuły "nie" ze słowem "wykonującej" - z rozdzielnej na łączną.

Bon turystyczny na wakacje w Senacie. Zgłoszono kuriozalną poprawkę
Źródło zdjęć: © PAP

01.07.2020 | aktual.: 02.07.2020 11:08

Na specyficzną poprawkę uwagę na Twitterze zwrócił Paweł Jachowski, zastępca redaktora naczelnego branżowego portalu WiadomościHandlowe.pl. "Czekam na głosowanie na tą poprawką" - napisał.

Imiesłowy stwarzają problemy Polakom od zawsze. Ten jest akurat przymiotnikowym czynnym, czyli powinno się go zapisać razem z "nie". Zasada ta funkcjonuje w języku polskim od końcówki poprzedniego wieku.

Do 1997 roku bowiem partykułę "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi pisaliśmy albo łącznie, albo osobno. Decydowało o tym znaczenie imiesłowów. Dlatego też zdecydowano się uprościć tę pisownię i dzisiaj "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi zapisujemy razem.

Od części zasad w języku polskim istnieją jednak wyjątki. Nie inaczej jest i tym razem. Otóż "nie" z imiesłowem przymiotnikowym może być napisane razem w następujących sytuacjach, gdy używamy go jako wyraźne przeciwieństwo (np. nie wiszący, ale stojący).

Czy zatem poprawka ma sens? Trzeba sprawdzić w tekście ustawy. Szukamy więc art. 8, ust. 2, pkt. 3, lit. b. "PESEL - w przypadku osoby fizycznej nie wykonującej działalności gospodarczej, a w przypadku jego braku - rodzaj, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość" - czytamy.

Czytaj też: Koszyk Morawieckiego. Premier pochwalił się nowymi cenami i zaliczył potężną wpadkę

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze wskazanym wyjątkiem, a zatem poprawka ta ma sens.

bon turystycznysenatpoprawka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)