Trwa ładowanie...

Boni o przejściu na sygnał cyfrowy TV: konieczna edukacja

Konieczne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w sprawie wyłączenia analogowych nadajników telewizyjnych i zastąpienia ich sygnałem cyfrowym - podkreślił we wtorek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Share
Boni o przejściu na sygnał cyfrowy TV: konieczna edukacja
Źródło: AFP / Philippe Huguen, fot: AFP / Philippe Huguen
d33i9s5

Boni przypomniał, że w środę w województwie lubuskim zostaną wyłączone analogowe nadajniki telewizyjne. Region ten będzie pierwszym w kraju, w którym naziemna telewizja będzie dostępna jedynie w technice cyfrowej. Jak podkreślił szef MAC, działania w woj. lubuskim będą pilotażowe.

- Chcemy, aby ludzie byli świadomi. Badania pokazują, że prawie 90 proc. osób wie o tych zmianach, przejściu z analogu na cyfrę, natomiast bardzo dużo osób jeszcze nie wie dokładnie, kiedy to nastąpi. Tylko około 4 proc. mówi, że jakimś problemem mogą być koszty związane z nakładami finansowymi na wyposażenie sprzętu w domu, żeby móc odbierać telewizję cyfrową - powiedział Boni.

Jak mówił, wzmacniany będzie sygnał cyfrowy w całym kraju, w budżecie MAC zarezerwowano na ten cel dodatkowo ponad 31 mln zł. Boni podkreślił, że konieczna jest akcja informacyjna i edukacyjna dotycząca wprowadzanych zmian.

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce jest jednym z najważniejszych projektów w sferze publicznej. Wdrożenie opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia nadawanie większej liczby programów telewizyjnych, poprawę ich jakości oraz dostęp do usług o charakterze interaktywnym.

d33i9s5

Podziel się opinią

Share
d33i9s5
d33i9s5