Trwa ładowanie...
pracownik

Bony towarowe dla pracowników będą tańsze

Firmy i urzędy będą mogły nabywać bony na świąteczne zakupy dla swoich pracowników po cenie niższej niż nominalna.

Share
Bony towarowe dla pracowników będą tańsze
Źródło: AFP
dto9i2v

Tak wynika z przyjętych w piątek przez posłów przepisów dotyczących bonów towarowych dla pracowników, które są nabywane przez firmy i urzędy np. przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą czy z okazji świąt branżowych.

Chodzi o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Art. 15 ust. 4 tej ustawy przewidywał dotychczas, że zakazanym utrudnianiem dostępu do rynku jest emisja i realizacja znaków legitymacyjnych, które podlegają wymianie na towary lub usługi, jeśli oferuje się je poniżej ich nominalnej wartości. Zakaz dotyczył też emisji i realizacji znaków na towary lub usługi mające wyższą cenę niż nominalna cena znaku. W praktyce oznaczało to wyłączenie z kryteriów wyboru dostawcy podstawowego elementu: ceny.

dto9i2v

Na wniosek Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w tej sprawie odpowiedni projekt znoszący ograniczenia przygotowała komisja “Przyjazne państwo”. W uzasadnieniu noweli posłowie napisali, że przed wejściem w życie tych ograniczeń wybór oferty zależał najczęściej od bonifikaty udzielonej od wysokości nominalnej ceny bonu. Gdy cena nie mogła już być kryterium wyboru bonów, to podmioty, które musiały stosować ustawę o zamówieniach publicznych, stosowały inne kryteria, najczęściej liczbę sklepów akceptujących bony, czasem też termin ich ważności.

Posłowie wnioskodawcy podkreślają też, że dzięki zmianom przepisów bardziej racjonalne mogą być wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji podkreślali, że choć założeniem dotychczasowych przepisów było zmniejszenie roli super- i hipermarketów w sprzedaży bonów, to niestety nie spowodowało to większego udziału małych firm handlowych w realizowaniu bonów. Na zmianach zyskają też sklepy, zwłaszcza największe sieci handlowe, które będą mogły emitować własne, konkurencyjne cenowo, bony towarowe.

Nowelizacja polega na wykreśleniu z ustawy dotychczasowych ograniczeń. Jeśli wejdzie w życie, to będzie można przyjmować kryterium ceny, czyli robić przetargi, kto zaproponuje bony o określonej wartości nominalnej za niższą cenę. Nowe przepisy musi jeszcze zatwierdzić Senat i podpisać prezydent. Wejdą jednak w życie już po sezonie bożonarodzeniowych zakupów, bo 1 stycznia 2009 r.

Michał Kosiarski
Rzeczpospolita

dto9i2v

Podziel się opinią

Share
dto9i2v
dto9i2v