Trwa ładowanie...

Boom na odszkodowania po szczepionkach. Tyle pieniędzy popłynęło do pacjentów

- Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł. W sumie to ok. 700 tys. zł. Standaryzacja przyspieszyła i uprościła uzyskiwanie rekompensat – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Maksymalnie można otrzymać 100 tys. zł.

Odszkodowanie za szczepienie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni Odszkodowanie za szczepienie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1s0dyo
d1s0dyo

Rzecznik tłumaczył, że "odszkodowanie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni".

- Już teraz wiadomo, że co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie – pieniądze wpłyną na konto pacjentów – poinformował.

Hospitalizacja powyżej 14 dni

Rzecznik wszczął 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 –negatywną. - W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – informuje Chmielowiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zapomnieliśmy o COVID-19? Lekarz wskazuje błędy rządu:

Wyjaśnił, że "z tych 40 spraw – 20 to są wstrząsy anafilaktyczne, a 20 - sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni, i to jest m.in. zespół Guillain-Barré". Wytłumaczył, że dochodzi w nim do porażenia nerwowego i wśród łagodniejszych objawów są bóle mięśni, drętwienia i niedowład.

d1s0dyo

Pytany, czy to jest odwracalne odparł, że u części pacjentów tak, u innych – niestety nie.

200 zł za złożenie wniosku

Chmielowiec pytany był też, czy przy wypłacie odszkodowania ma znaczenie, czy zespół był odwracalny? Odpowiedział, że nie.

- Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce, a także dodatkowe koszty związane z późniejszym leczeniem. Przy czym maksymalne odszkodowanie to 100 tys. zł. Najwyższa dotychczas wypłacona kwota to 87 tys. W sumie to ok. 700 tys. zł – podał.

Od 12 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za niepożądane odczyny poszczepienne po przyjęciu szczepionki przeciw koronawirusowi. Samo złożenie wniosku to koszt 200 zł. Od przyszłego roku będzie można ubiegać się o odszkodowania za NOP-y po wszystkich szczepieniach obowiązkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo