Trwa ładowanie...
d31i2x1

Brakuje pieniędzy na ochronę wcześniaków. Minister podjął decyzję, NFZ rozkłada ręce

Szczepieniami chroniącymi przed groźnymi infekcjami miały zostać objęte wszystkie wcześniaki, ale na razie nic z tego nie wyszło. Minister zdrowia wydał odpowiednie przepisy, ale sprawa rozbiła się o pieniądze, których w NFZ na ten cel nie ma.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skrajny wcześniak śpi w inkubatorze
Skrajny wcześniak śpi w inkubatorze (123RF)
d31i2x1

Urodzone przedwcześnie dzieci nie mają rozwiniętego systemu odpornościowego, przez co są bardzo narażone na wszelkie infekcje. Nawet zwykły katar może się dla nich okazać śmiertelny. Aby chronić je przed takim ryzykiem, podaje im się przeciwciała.

Choć takie szczepionki powinny dostawać wszystkie wcześniaki, z powodu oszczędności zostają je tylko te, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży.

Wideo: gdy przyszła na świat ważyła 365 gramów

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", na wieloletnie apele neonatologów w końcu zareagował resort zdrowia. Minister Łukasz Szumowski wydał obwieszczenie, w którym do programu ochrony włączył także te dzieci, które urodziły się między 28. a 32. tygodniem.

d31i2x1

Przeciwciała dostawało tylko ok. 1,2 tys. dzieci rocznie, a teraz ma je dostawać aż 4 tysiące. Decyzja ze wszech miar słuszna, tyle że oderwana od realiów polskiego systemu ochrony zdrowia.

Dotychczasowy program ochrony wcześniaków kosztował ok. 11 mln zł rocznie, ale po decyzji ministra Szumowskiego potrzebne jest dodatkowe 20-30 mln zł. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że tych pieniędzy nie ma.

Gazeta wskazuje, że kolejny problem to brak odpowiedniej bazy, by podać immunoglobulinę dzieciom, które minister włączył do programu. Neonatolodzy zwracają uwagę, że liczba szpitali, które mają wcześniakom podawać leki jest o wiele za mała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31i2x1

Podziel się opinią

Share
d31i2x1
d31i2x1