Trwa ładowanie...
d1nn8gs

Branża elektroniczna: propozycje Morawieckiego szansą dla biznesu

Propozycje zawarte w "Konstytucji biznesu" wicepremiera Mateusza Morawieckiego to szansa na poprawę warunków prowadzenia biznesu w Polsce - uważa prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik. Przedsiębiorcy liczą, że rozwiązania wejdą jak najszybciej w życie.

Share
d1nn8gs

"Konstytucja biznesu" przedstawiona w piątek podczas Kongresu590 przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego to pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. W założeniu ma ona pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, m.in. poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych czy ograniczenie władzy urzędników i usprawnienie relacji pomiędzy urzędem a firmą.

"Od dawna publicznie wskazujemy na to, że polski biznes potrzebuje jasnego, sprawiedliwego i przede wszystkim stałego prawa, które będzie gwarantowało stabilność funkcjonowania każdej firmy. +Konstytucja Biznesu+ przedstawiona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego rzeczywiście wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom" - zauważa Kanownik.

Według niego na uwagę zasługuje przede wszystkim propozycja dotycząca wprowadzenia zasady domniemania niewinności firmy. "Dziś właściciel firmy traktowany jest przez urzędnika przedmiotowo. Musi tłumaczyć się przed nim i udowadniać swoją niewinność, podczas gdy sam urzędnik nie musi prowadzić postępowania dowodowego, by udowodniać winę podatnika. Przedsiębiorcy muszą zacząć być traktowani w urzędach po partnersku" - podkreślił Kanownik.

d1nn8gs

Jego zdaniem w "Konstytucji biznesu" warta uwagi jest też propozycja wprowadzenia przepisów zakazujących ponownych kontroli podatkowych "w tej samej sprawie". Ten przepis - w opinii Kanownika - jest pierwszym krokiem do zmiany podejścia w prowadzeniu kontroli skarbowych w Polsce.

"Obecnie są one częste i długie, przez co zaburzają normalne funkcjonowanie firmy. Kontrole skarbowe są niewątpliwie istotnym i potrzebnym elementem walki z oszustwami podatkowymi, niestety ich przewlekłość powoduje, że stają się one uciążliwe dla wielu uczciwych przedsiębiorców" - zauważa prezes ZIPSEE "Cyfrowa Polska".

Kanownik pozytywnie ocenia też zapis dotyczący "milczącego załatwienia sprawy". Jego zdaniem to rozwiązanie, które pozwoli przyspieszyć procesy administracyjne i szybkie załatwianie spraw istotnych z punktu widzenia funkcjonowania firm.

"Jesteśmy gotowi współpracować z rządem przy wypracowywaniu tych rozwiązań ustawowych" - zadeklarował Kanownik.

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE) "Cyfrowa Polska" to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firmy z branży RTV i IT - producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.

d1nn8gs

Podziel się opinią

Share
d1nn8gs
d1nn8gs