Trwa ładowanie...

Brazylia ma większą gospodarkę od brytyjskiej

Od 2012 roku gospodarka Brazylii jest oficjalnie większa niż brytyjska. Brazylia jest na szóstym miejscu w świecie, zaś Wielka Brytania spadła na siódme - wynika z danych dwóch brytyjskich ośrodków badawczych potwierdzonych przez władze Brazylii.

Brazylia ma większą gospodarkę od brytyjskiejŹródło: AFP
d3u6ox5

Według wycen MFW, przytaczanych przez BBC, brazylijska gospodarka mierzona pod względem ilości wyprodukowanych dóbr i usług (PKB) w 2010 r. "warta" była 2,09 bln USD w porównaniu z 2,25 bln USD w przypadku W. Brytanii.

Ośrodek badawczy NIESR (National Institute of Economic and Social Research) posługując się metodologią MFW ustalił, że w ubiegłym roku brazylijski PKB przy obecnych kursach wymiany walut i z uwzględnieniem krajowej inflacji sięgnął 2,52 bln USD, wobec 2,48 bln USD w przypadku W. Brytanii.

Ustalenia NIESR podziela inny ośrodek - CEBR (Centre for Economic and Business Research), a także brazylijskie ministerstwo finansów. Minister finansów Brazylii Guido Mantega wycenia gospodarkę największego państwa Ameryki Łacińskiej na 2,5 bln USD.

d3u6ox5

W 2011 roku brazylijski PKB wzrósł o 2,7 proc., podczas gdy brytyjski o 0,8 proc. Brazylia jest dziewiątym największym producentem ropy naftowej i ma ambicję wejścia do pierwszej piątki. W ubiegłym roku skorzystała także na wysokich cenach żywności na światowych rynkach.

Wprawdzie brazylijski real w zeszłym roku stracił 11 proc. do USD, ale i tak w porównaniu z poziomem notowań sprzed 10 lat zyskał na wartości ponad 100 proc.

Rzecznik brytyjskiego resortu finansów w wypowiedzi cytowanej przez BBC powiedział z przekąsem, że "silny wzrost na rynkach wschodzących o dużej liczbie ludności (190 mln w Brazylii - PAP) oznacza, że niektóre z nich szybciej dościgną gospodarki wysoko uprzemysłowione, jak brytyjska. Dowodzi to, że strategia obecnego rządu akcentująca znaczenie gospodarczych więzów z dużymi wschodzącymi gospodarkami jest słuszna".

- Liczy się nie to, że Brazylia zajęła szóste miejsce w grupie największych gospodarek świata, lecz to, że należy do rynków najbardziej dynamicznych i że jej wzrost oparty jest na trwałych podstawach - zauważył z kolei brazylijski minister Mantega.

W ubiegłym roku Chiny wyprzedziły Japonię, stając się drugą największą gospodarką świata.

d3u6ox5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6ox5