Trwa ładowanie...
internet

Bruksela da 120 mln euro na darmowe wifi w miejscach publicznych w całej Unii Europejskiej

Każda europejska wieś i miasto z dostępem do darmowego internetu w centrach życia społecznego do 2020 roku. Taki cel postawiły sobie unijne instytucje, które w poniedziałek zawarły porozumienie dotyczące budowy darmowych puntów wifi nawet w 8 tys. miejscowości w całej Unii do 2020 roku.

Share
Bruksela da 120 mln euro na darmowe wifi w miejscach publicznych w całej Unii Europejskiej
Źródło: Shutterstock.com
dn4so4w

Inicjatywa nazwana WiFi4EU zakłada, że miejscowości, w których obecnie nie ma publicznie dostępnego wifi, otrzymają możliwość utworzenia odpowiedniej infrastruktury. Wszytsko ma być finansowane z unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Władze miejscowości, które będą chciały skorzystać z proponowanych rozwiązań, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek. Jak oszacowano, będzie to od 6 do 8 tys. miejscowości.

dn4so4w

W jakich miejscach ma być dostępne darmowe wifi? W komunikacie Komisji Europejskiej mowa jest o rynkach i placach miejskich, parkach, szpitalach i innych miejscach publicznych.

- WiFi4EU poprawi łączność szczególnie tam, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony - mówi zastępca komisarza ds. jednolitego rynku cyfrowego. - Jest to ważny pierwszy krok, ale trzeba zrobić więcej, by osiągnąć możliwość łączenia się za pomocą szybkiego internetu na terytorium całej UE - zaznacza.

Zawarte w poniedziałek porozumienie polityczne zakłada, że Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz rada Europejska dołożą starań, by 120 mln euro zostało przeznaczone na publiczne sieci wifi. Szczegółowe źródła finansowania tego projektu mają dopiero zostać ustalone w toku dalszych dyskusji.

W komunikacie Komisji Europejskiej czytamy, że proces występowania miejscowości o udział w programie WiFi4EU ma być "prosty i niezbiurokratyzowany". Granty na ten cel mają być przydzielane w formie voucherów na zakup najwyższej klasy sprzętu dostępowego. Koszty samej usługi dostępu do internetu mają pokrywać lokalne władze.

dn4so4w

Podziel się opinią

Share
dn4so4w
dn4so4w