Trwa ładowanie...
d2uw4in

Brytyjscy związkowcy chcą ograniczeń dla obcokrajowców

Po zastąpieniu przez miejscową siłę roboczą 40
Polaków zaangażowanych do pracy w terminalu skraplania gazu South
Hook w południowej Walii, brytyjskie centrale związkowe domagają
się dalej idących ograniczeń w zatrudnieniu obcokrajowców.

d2uw4in
d2uw4in

Jak donosi w piątkowym numerze dziennik "Financial Times", duże centrale związkowe GMB i Unite dążą do zawarcia ogólnokrajowego układu zbiorowego z pracodawcami, przyznającego rodzimym pracownikom pierwszeństwo przed obcokrajowcami w rekrutacji do prac przy dużych projektach inżynieryjno-budowlanych, infrastrukturalnych i energetycznych.

Żądają również gwarancji, że stawki płacowe przyjęte w zbiorowym układzie pracy dla każdej z branż nie będą zaniżane przez pracodawców zatrudniających obcokrajowców.

Dziennik tłumaczy żądania związkowców tym, iż dziki strajk na terenie South Hook przeciwko domniemanemu wykluczeniu miejscowej siły roboczej z prac, do których zaangażowano Polaków, szybko rozprzestrzenił się na siedem zakładów pracy w innych rejonach i zaskoczył związki zawodowe radykalizmem i zasięgiem.

Obie centrale są według "FT" zaskoczone tym, że strajki tak sprawnie i szybko skoordynowano w siedmiu zakładach pracy. Może to bowiem oznaczać, że sytuacja wymyka się związkowcom spod kontroli.

d2uw4in

GMB grozi, że w razie fiaska rokowań z pracodawcami rozpisze głosowanie wśród swoich członków na temat organizacji oficjalnej akcji strajkowej. Unite nie mówi o groźbie strajku, ale zaznacza, iż fiasko będzie miało dotkliwe skutki dla branży budowlanej i energetycznej. Spotkanie związków zawodowych z pracodawcami wyznaczono na 3 czerwca.

Na spór o zatrudnienie obcokrajowców w branży budowlano- inżynieryjnej i energetycznej nakładają się rokowania płacowe. Związki zawodowe chcą istotnych podwyżek płac, ale pracodawcy domagają się w zamian zwiększenia wydajności pracy m.in. poprzez zrzeczenie się przez pracowników przerw na herbatę.

d2uw4in
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw4in