BSA: Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT

Polska awansowała o pięć miejsc w rankingu konkurencyjności IT w stosunku do rankingu z 2009 r. - poinformowali we wtorek na konferencji przedstawiciele Business Software Alliance (BSA).

We wtorek przedstawiciele BSA zaprezentowali w resorcie gospodarki dane "Indeksu konkurencyjności branży informatycznej", opracowanego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez Economist Intelligence Unit. Wynika z niego, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych. W stosunku do rankingu z 2009 r. Polska z wynikiem 44,6 punktów awansowała o 5 miejsc - na 30 pozycję w światowej klasyfikacji. Na 24 kraje Unii Europejskiej objęte badaniem Polska zajęła 18 lokatę.

Indeks - aktualizowany już po raz czwarty od 2007 r. - prezentuje ranking 66 krajów, przeprowadzony na podstawie szeregu wskaźników dotyczących obszarów o kluczowym znaczeniu dla innowacyjności w branży informatycznej, takich jak: warunki prowadzenia działalności gospodarczej, infrastruktura informatyczna, kapitał ludzki, warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, prawo oraz wsparcie i działania publiczne na rzecz rozwoju branży.

W czołówce rankingu za 2011 r. plasują się Stany Zjednoczone, Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania.

Obecny na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił ogromne znaczenie sektora IT dla gospodarki. - Polska awansowała o pięć pozycji. To pokazuje, że klimat w sektorze ICT jest lepszy i mamy jako kraj pozycję bardziej znaczącą. W sytuacji naszego kraju, kiedy mamy mniejsze możliwości pozyskania kapitału, kiedy dostęp do twardej produkcyjnej bazy jest trudniejszy, ważne będzie wykorzystania pomysłowości i przebojowości Polaków - podkreślił wicepremier.

Koordynator BSA w Polsce Bartłomiej Witucki powiedział, że w tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników w kategorii prac badawczo-rozwojowych. - W najbliższych latach politycy i przedsiębiorcy w Polsce powinni podejmować takie decyzje, które pozwolą na wykorzystanie tendencji wzrostu konkurencyjności branży IT do budowania podstaw dalszego rozwoju. Z globalnych doświadczeń wiemy, że warto podjąć wysiłki dla osiągnięcia tego celu - zaznaczył.

Największy awans w tegorocznym Indeksie - w porównaniu z poprzednią edycją z 2009 r. - zanotowały: Malezja, która awansowała o 11 miejsc w tabeli klasyfikacji generalnej oraz Indie, które awansowały o 10 miejsc. Kilka innych krajów - w tym Singapur, Meksyk, Austria, Niemcy a także Polska - zanotowało w tym roku wysokie wzrosty w rankingu.

BSA to międzynarodowy związek ponad 100 firm sektora IT, do którego należą m.in. Microsoft, Dell, Intel, Siemens i Kaspersky. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest walka z piractwem komputerowym.

Economist Intelligence Unit (EIU) zajmuje się badaniami, prognozami oraz analizami ekonomiczno-biznesowymi.

Jak podało MG. od 2009 r. krajowy rynek IT odnotowuje wyraźną poprawę wyników. Resort powołuje się też na raport "Rynek IT w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015", opublikowany przez PMR, jego wartość wzrosła w 2010 r. o 5,8 proc., osiągając prawie 26 mld zł.

- W połączeniu ze świetnie wykształconymi, młodymi kadrami oraz szerokim strumieniem funduszy unijnych na innowacje, informatyka może wkrótce stać się dziedziną, w której będziemy jednym z najbardziej cenionych graczy na świecie - uważa Pawlak.

Źródło artykułu:PAP
waldemar pawlakranking konkurencyjnościit

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)