Trwa ładowanie...
d4gt3dd

Buczek Automotive nie musi zwrócić ponad 7 mln zł pomocy

Buczek Automotive, firma zajmująca się produkcją rur dla motoryzacji, nie musi zwracać ponad 7 mln zł pomocy państwowej. Taką decyzję podjął Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu - poinformował w czwartek UOKiK.

Share
d4gt3dd

Wyrok Sądu UE dotyczy decyzji Komisji Europejskiej z października 2007 r. Komisja nakazała zwrot przyznanej przez państwo pomocy na restrukturyzację - ponad 22 mln zł wraz z odsetkami - Grupie Technologie Buczek, w skład, której wchodziły m.in. Technologie Buczek (TB), Huta Buczek (HB) oraz Buczek Automotive (BA).

Pierwotnym beneficjentem wsparcia były TB. Jednak KE uznała, że z pomocy skorzystały także spółki zależne Grupy - Huta Buczek oraz Buczek Automotive. Dlatego Komisja zdecydowała, że Polska powinna odzyskać przyznane wsparcie nie tylko od TB, ale także od dwóch spółek zależnych.

Buczek Automotive zaskarżył rozstrzygnięcie Komisji do Sądu UE, żądając stwierdzenia jego nieważności. UOKiK poparł argumenty i przystąpił do sprawy w charakterze interwenienta po stronie tej spółki.

Sąd UE stwierdził, że wbrew stanowisku Komisji spółka nie jest zobowiązana do zwrotu ponad 7 mln zł pomocy.

d4gt3dd

Od wejścia Polski do UE udzielenie wsparcia przedsiębiorcy ze środków publicznych możliwe jest dopiero po jego zaakceptowaniu przez Komisję Europejską - wyjątek stanowi pomoc de minimis (szczególny rodzaj pomocy publicznej o niewielkich rozmiarach) oraz pomoc udzielana w ramach wyłączeń grupowych.

Za zgłoszenie (notyfikację) projektu programu pomocowego lub projektu pomocy indywidualnej Komisji Europejskiej, a następnie uczestniczenie w postępowaniu przed Komisją, odpowiedzialny jest Prezes UOKiK, a w sprawach dotyczących pomocy udzielanej w rolnictwie lub rybołówstwie Minister Rolnictwa.

d4gt3dd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gt3dd
d4gt3dd