Trwa ładowanie...

Budownictwo: liczba pozwoleń nadal spada

O jedną trzecią spadła w ostatnich miesiącach liczba rozpoczętych przez deweloperów budów, podobną dynamikę notuje liczba pozwoleń na budowę przez nich otrzymanych. Stabilnie prezentuje się za to liczba mieszkań oddanych do użytkowania.

Budownictwo: liczba pozwoleń nadal spadaŹródło: Jupiterimages
d1thqo8
d1thqo8

W okresie wrzesień 2012 – sierpień 2013 wydano 141,3 tys. pozwoleń na budowę, to najmniej od czasów przed boomem nieruchomościowym z lat 2006-2008. Najmniej pozwoleń otrzymali w ostatnich 12 miesiącach zarówno deweloperzy, jak i klienci budujący indywidualnie. Rok temu wydanych pozwoleń było o 36,5 tys. więcej, spadek ich liczby wyniósł 20,5 proc.

W samym sierpniu 2013 r. deweloperzy otrzymali 4271, a klienci indywidualni 7274 pozwoleń. To odpowiednio o 14,3 i 4,2 proc. mniej niż w sierpniu 2012 r.

(fot. Home Broker)
Źródło: (fot. Home Broker)

Nieco lepiej wygląda statystyka mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ostatnich 12 miesiącach (okres od początku września 2012 r. do końca sierpnia 2013 r.) rozpoczęto budowę 122,8 tys. lokali, w tym 72 tys. lokali budowanych przez osoby indywidualne i 46,7 tys. lokali przeznaczonych na sprzedaż. Łączna liczba rozpoczętych budów jest o 21,9 proc. niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej, ale jednocześnie o 0,9 proc. wyższa niż w 12-mies. okresie zakończonym w lipcu 2013 r. W miesięcznym ujęciu dość znacznie wzrosła liczba budów rozpoczętych przez deweloperów (o 3,6 proc.), spadła zaś w przypadku klientów indywidualnych (o 1 proc.). W porównaniu do sierpnia ubiegłego roku klienci indywidualni rozpoczęli budowę o 13,2 proc. a deweloperzy o 31,3 proc. mniej mieszkań.

d1thqo8

Watro przypomnieć, że w okresie mieszkaniowej hossy budowało się znacznie więcej nieruchomości. Np. w 12-mies. okresie zakończonym w kwietniu 2008 r. rozpoczęto budowę 194,8 tys. mieszkań, czyli o 58,6 proc. więcej niż w ostatnim roku.

(fot. Home Broker)
Źródło: (fot. Home Broker)

Porównując do sierpnia ubiegłego roku relatywnie najlepiej wygląda liczba mieszkań oddanych do użytkowania. W porównaniu do 12-mies. okresu zakończonego w sierpniu 2012 r. liczba ta wzrosła o 2,6 proc. i wyniosła 151,5 tys. Dodatni wynik jest zasługą działań klientów indywidualnych, którzy w ostatnim roku oddali do użytkowania 83,8 tys. lokali mieszkalnych, o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem. W przypadku deweloperów oddanych mieszkań było 60 tys., to jest o 1,1 proc. mniej niż rok temu.

W samym sierpniu 2013 r. oddano do użytkowania 10,5 tys. mieszkań, to o 16 proc. mniej niż w lipcu i o 18,4 proc. mniej niż w sierpniu 2012 r. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez klientów indywidualnych spadła o 14,6 proc., w przypadku deweloperów skurczyła się zaś o 26,5 proc.

(fot. Home Broker)
Źródło: (fot. Home Broker)

Już niemal rok trwa stabilizacja na rynku pod względem liczby oddawanych do użytkowania mieszkań. Od września 2012 r. każdego miesiąca liczba oddanych w skali roku mieszkań mieści się w przedziale 149-154 tysiące.

d1thqo8

Powoli rośnie za to liczba rozpoczętych budów, co może oznaczać poprawę koniunktury na rynku mieszkaniowym. Widać to także po rosnących cenach nieruchomości. Indeks Cen Transakcyjnych liczony na podstawie transakcji dokonanych przez klientów Home Broker i Open Finance w największych miastach wzrósł w ostatnim roku o ponad 5 proc. Deweloperzy przygotowują się na możliwe ożywienie na rynku. Na razie poprawy nie widać jednak w liczbie wydawanych pozwoleń na budowę, która cały czas spada. To może oznaczać, że nie wszyscy są przekonani co do trwałości ożywienia.

Marcin Krasoń, Home Broker

d1thqo8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1thqo8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj