Trwa ładowanie...
dlvsti6

Budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 90 projektów

Spośród 90 propozycji: 34 ogólnomiejskich i 56 osiedlowych, bielszczanie wyłonią projekty, które zostaną zrealizowane w Bielsku-Białej w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 r. Głosowanie startuje w czwartek i potrwa tydzień - podał w środę bielski magistrat.

Share
dlvsti6

Rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Ficoń poinformował, że na wyłonione pomysły samorząd przeznaczy 3,75 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków. Na inwestycje ogólnomiejskie, które dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla, trafi 1,5 mln zł. Na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 75 tys. zł.

Budżet obywatelski w Bielsku-Białej będzie zrealizowany po raz trzeci. W pierwszej edycji bielszczanie wybierali spośród 107 propozycji, a w drugiej wśród 79. Obecnie jest ich 90. Zdaniem Janusza Legonia, społecznika, który w ub.r. angażował się w promocję projektów, ich rosnąca liczba ma związek z większą aktywnością mieszkańców. "Dostrzegli, że rzeczywiście warto spróbować i mieć wpływ na to, co się dzieje w mieście na poziomie elementarnym" - powiedział.

W ubiegłym roku Legoń stworzył stronę internetową, na której pomysłodawcy mogli bezpłatnie reklamować projekty. W tym roku wzięli oni sprawy w swoje ręce. Reklamują projekty na osiedlowych tablicach ogłoszeń, w sklepach i na portalach społecznościowych. Wykorzystują też lokalne media. "Nasz ubiegłoroczny ruch pomógł mieszkańcom uświadomić sobie, że muszą promować swoje pomysły, by dotrzeć do szerszego grona" - dodał.

dlvsti6

Jak podkreślił Legoń aktywność mieszkańców na najniższym poziomie jest szansą na zrealizowanie zadań, które czasem mogą zaginąć w natłoku spraw ogólnomiejskich. "To załatwianie spraw prostych, które na poziomie konkretnej ulicy, czy osiedla ułatwią życie ludziom. Przede wszystkim to jednak budowanie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za miasto" - powiedział.

Głosowanie odbędzie się między 5 i 13 listopada. Udział może w nim wziąć każdy mieszkaniec miasta powyżej 16 roku życia. Głosowanie zostanie przeprowadzone listownie, osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej.

Wśród projektów ogólnomiejskich znalazły się propozycje m.in. budowy parkingów, skwerów, skate parków, modernizacji boisk, sfinansowania całodobowej opieki weterynaryjnej, zorganizowania jarmarku średniowiecznego i pikniku patriotycznego, zakupu wyciągarki szybowcowej, czy budowy pomnika żołnierzy 3. Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy stacjonowali przed wojną w Bielsku.

Pomysły lokalne dotyczą m.in. budowy parkingów, chodników oraz miejsc aktywnego wypoczynku z siłowniami na powietrzu, placami zabaw i ogrodami, organizowanie wykładów popularno-naukowych, czy zakupu sprzętu nagłaśniającego.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce pionierem był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6