Bułgaria zażądała dostępu do rurociągu Gazpromu
Bułgaria żąda dostępu do rurociągu Gazpromu,
aby mogła otrzymywać gaz z regionu Morza Kaspijskiego - powiedział
w piątek w Sofii bułgarski minister gospodarki i energetyki Petyr
Dymitrow po spotkaniu z wiceprezesem rosyjskiego koncernu
Aleksandrem Miedwiediewem.
Wizyta Miedwiediewa w Sofii odbyła się z inicjatywy strony rosyjskiej. Dymitrow wręczył mu oficjalny list z żądaniami strony bułgarskiej, która domaga się odszkodowań za straty spowodowane w gospodarce kraju przez rosyjsko-ukraiński kryzys gazowy.
Sofia szacuje swe bezpośrednie straty na 100 mln euro. Władze Bułgarii domagają się odszkodowań w formie pieniężnej, dostaw gazu po preferencyjnych cenach oraz dostępu do systemu gazociągów Gazpromu.
Prezydent Bułagrii Georgi Pyrwanow złożył w czwartek kilkugodzinną wizytę w Azerbejdżanie, podczas której - według oficjalnego komunikatu jego służby prasowej - porozumiał się z prezydentem Ilhamem Alijewem w sprawie dostaw azerbejdżańskiego gazu.
Aleksandr Miedwiediew powtórzył, że "jedyną przyczyną kryzysu gazowego było niewłaściwe stanowisko Ukrainy". Zapewnił, że Rosja rozpatrzy bułgarski list i odpowie w ciągu dwóch tygodni.
Dostępu do rurociągu Gazpromu jednak odmówił od razu.
_ Nie widzę potrzeby, by przez terytorium Rosji przesyłano tranzytem gaz z trzecich krajów dla Bułgarii. Rosja posiada wystarczająco gazu, żeby wypełnić podjęte w porozumieniach zobowiązania _- oznajmił. _ Co się tyczy awaryjnych sytuacji, jesteśmy gotowi rozpatrywać wszystkie trzy możliwości, ale powinny one być uzasadnione ekonomicznie i technologicznie. _
Według niego należy przyśpieszyć pracę nad gazociągami na alternatywnych trasach, w tym nad omijającym Ukrainę projektem South Stream pod Morzem Czarnym.
Miedwiediew wyraził gotowość udziału Gazpromu w powiększeniu zbiornika w Czirenie w północno-zachodniej Bułgarii. Obiecał, że Gazprom podejmie niezbędne działania, by uzupełnić zapasy w zbiorniku, które w znacznym stopniu wyczerpano podczas kryzysu. Nie powiedział jednak, czy ten dodatkowy gaz zostanie dostarczony po cenach preferencyjnych.
Miedwiediew odrzucił wezwanie Bułgarii, by Gazprom dostarczał jej gaz bezpośrednio, bez udziału firm-pośredników. Obecnie Bułgaria otrzymuje gaz od Gazpromeksportu i dwóch firm, w których Gazprom jest głównym udziałowcem: Overgas z bułgarskim udziałem oraz Wintershall z niemieckich udziałem. Miedwediew dodał, że Bulgargaz może stać się udziałowcem w Overgasie, który zapewnia około 70 proc. dostaw.
Ewgenia Manołowa