Trwa ładowanie...

Bumar będzie produkował nowoczesną broń

Nowoczesna haubica "Krab", samobieżny moździerz "Rak" oraz nowy gąsienicowy wóz piechoty - na te projekty Bumar chce przeznaczyć rządową dotację w wysokości 300 mln zł. Pieniądze mają podnieść technologiczny poziom polskiego uzbrojenia - pisze Rzeczpospolita.

Share
Bumar będzie produkował nowoczesną broń
Źródło: Huta Stalowa Wola
dtp9zhv

Dotychczas produkcja Bumaru opierała się przede wszystkim na nie najnowszych już licencjach rosyjskich. Rządowe pieniądze są szansą na wprowadzenie naszej broni w XXI wiek. Umożliwi to konkurowanie z firmami zachodnimi.

Rząd stawia warunki. Rozliczenie dotacji zostało uzależnione od rzeczywistego wdrożenia konkretnych projektów. Dodatkowo Bumar przeszedł w ostatnim czasie restrukturyzację oraz w większym stopniu powiązał produkcję z instytutami badawczymi. To sprawia, że rządowe pieniądze mogą pomóc w rozwoju firmy oraz rodzimej technologii obronnej.

Inne produkty, które mają być rozwijane za przyznany grant, to modułowe karabinki MSBS, rewolwerowy granatnik kal. 40 mm oraz najnowocześniejszy radar dla sił obrony przeciwlotniczej.

dtp9zhv

Prototypy tych technologii Bumar pokaże na największej w naszej części Europy wystawie sprzętu wojskowego w Kielcach. Na XIX Targach Obronnych pokażą się też największe firmy zbrojeniowe świata rywalizujące o rządowe przetargi na uzbrojenie polskiej armii.

Chodzi między innymi o samoloty szkoleniowe dla lotnictwa oraz 26 helikopterów dla jednostek mobilnych, a także moduły do tarczy przeciwlotniczej, mającej strzec przestrzeń lotniczą naszego kraju.

dtp9zhv

Podziel się opinią

Share
dtp9zhv
dtp9zhv