Trwa ładowanie...

Bursztynowe koncesje

Polskie samorządy zwietrzyły szansę i na potęgę otwierają kopalnie bursztynu. Kopalniany boom zawdzięczamy Rosjanom, którzy wstrzymali eksport surowca za granicę. Wywindowało to ceny bursztynu do najwyższego poziomu od lat.

Share
Bursztynowe koncesjeŹródło: Jupiterimages
dm13eth

Problemy polskich producentów biżuterii zaczęły się pod koniec 2013 r., kiedy rosyjski państwowy Kombinat Bursztynowy w Jantarnym zaprzestał eksportu. Szacunki wskazują, że w obwodzie kaliningradzkim znajduje się ponad 80 proc. światowych zasobów tej kopaliny i tylko tam prowadzi się jego wydobycie na skalę przemysłową - podaje "Nasz Dziennik".

Niektórzy przedstawiciele branży jubilerskiej twierdzą wręcz, że za bursztyn trzeba obecnie płacić więcej niż za złoto. Przyjmując umiarkowaną cenę 10 tys. zł za kilogram wyliczono, że polskie zasoby bursztynu są warte 7 bln zł, cztery razy więcej niż nasze całe PKB. 7 bln zł to niemal półtora raza więcej niż najbardziej optymistyczne wyceny polskich złóż gazu łupkowego. Suma ta przekracza także cenę, którą trzeba było dziś zapłacić za cały węgiel wydobyty w Polsce od 1945 r.

- Zasoby prognostyczne surowca to nie to samo, co udokumentowane. Tylko nikły procent zostanie z nich udokumentowany, a jeszcze mniejszy wydobyty - powiedział WP.PL Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego . - Obecnie mamy ledwie 1,1 tys. ton. udokumentowanych złóż. - Ewentualna eksploatacja nowych pokładów będzie wymagała zgody mieszkańców i nie może wywoływać konfliktów z ochroną środowiska, a to oznacza, że znaczna część tych obszarów będzie wyłączona z wydobycia - dodaje rzecznik PIG.

dm13eth

Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że udokumentowane polskie zasoby wynoszą 1118 ton w czterech złożach. Prawdopodobnie największe w Polsce złoże tego surowca znajduje się w północnej części woj. lubelskiego na terenie gminy Niedźwiada.

Horrendalne ceny bursztynu na rynku i jego deficyt sprawiły, że coraz więcej samorządów myśli o otwarciu kopalń. Koncesje wydobywcze w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska wydają władze samorządów wojewódzkich. Lubelski Urząd Marszałkowski wydał już dwóm firmom z Pomorza i Jasła pozwolenia na poszukiwanie złóż na terenie gminy Ostrówek i Niedźwiada. Na zaawansowanym etapie są też prace dotyczące uruchomienia kopalni bursztynu w okolicach Gdańska.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
dm13eth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm13eth
dm13eth