Trwa ładowanie...
d1u5fio

Busometr w I kw.'13 wzrósł do 37,06 pkt z 34,47 pkt w IV kw.'12 - ZPP

05.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Busometr pokazujący nastroje małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące koniunktury gospodarczej wyniósł w I kwartale 2013 roku 37,06 pkt wobec...

d1u5fio
d1u5fio

05.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Busometr pokazujący nastroje małych i średnich przedsiębiorstw dotyczące koniunktury gospodarczej wyniósł w I kwartale 2013 roku 37,06 pkt wobec 34,47 pkt w poprzednim kwartale. Oznacza to niewielki spadek pesymistycznych nastrojów - wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison.

Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt - ich optymizm.

"Nieznacznie spadł komponent rynek pracy odnoszący się do płac i zatrudnienia (z 45,81 punktów do 45,56) oraz podobnie komponent inwestycyjny (z 44,99 punktów do 43,37). Wskazywałoby to, że ogólna ocena sytuacji jest postrzegana bardzo źle, natomiast przedsiębiorcy nie planują dalej obcinać płac, redukować zatrudnienia" - napisano w komentarzu do badania.

ZPP podkreśla, że z drugiej strony poprawiły się nastroje, które w poprzednim kwartale sięgnęły historycznego dna w badaniu osiągając wskaźnik zaledwie 27,25 punktu.

d1u5fio

"Obecnie wzrosły do 32,31 pkt. I to jest jedyny komponent w badaniu, w którym poprawiły się wyniki w porównaniu do ubiegłego kwartału" - podkreślają autorzy raportu.

Mimo tej "poprawy" nadal aż 65 proc. przedsiębiorców uważa, że "będzie gorzej".

"Branże najlepiej postrzegające sytuację gospodarczą to nieruchomości, komputery i internet, medycyna i ekologia. Najgorzej zaś nastroje kształtują się w transporcie i logistyce, kulturze i sztuce oraz w rolnictwie" - wynika z badania.

Z badania wynika, że ogólnie nastroje są słabe, co w oczywisty sposób przyczynia się do działań sektora MSP.

d1u5fio

"Nastroje te wynikają z przedłużającej się stagnacji i przedsiębiorcy stosują znaną zasadę, że najważniejszą rzeczą w biznesie jest być jutro w biznesie, co oznacza, że nie podejmują bardziej ofensywnych działań i koncentrują się na utrzymaniu swojej obecnej pozycji. Trudna sytuacja utrzymuje się na newralgicznym z punktu widzenia gospodarki - rynku pracy, gdzie utrzymują się pesymistyczne nastroje i w tym obszarze nastroje obniżyły się z 45,81 pkt do 45,56 pkt" - napisano w komentarzu do badania.

"Nie przewidujemy znaczących zmian w zachowaniach przedsiębiorców w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Z badań wynika, że przedsiębiorcy będą zachowywali się asekuracyjnie i nie będą skłonni podejmować większego ryzyka, zarówno w zakresie zatrudniania pracowników, jak i inwestycji" - podsumowuje badanie ZPP.

Badanie dotyczące koniunktury gospodarczej przeprowadzono wśród reprezentatywnej próby małych i średnich firm w Polsce zatrudniających do 250 pracowników. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał.(PAP)

kba/ ana/

d1u5fio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5fio