Butelki zwrotne będą miały nowe etykiety. Ważne zmiany od 13 października

Od 13 października firmy będą musiały informować klientów o tym, że za butelki zwrotne obowiązuje kaucja. Oznacza to, że butelki np. po piwie będą miały zmienione etykiety - podaje portal dlahandlu.pl.

Od 13 października butelki po piwie będą miały nowe etykiety
Od 13 października butelki po piwie będą miały nowe etykiety
Źródło zdjęć: © Getty Images | Quynh Anh Nguyen

05.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 16:05

Od 2025 roku będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny. Jednak pierwsza zmiana z tym związana zostanie wprowadzona już 13 października 2023 roku. Producenci będą musieli umieszczać na etykietach informację o tym, że jest to butelka zwrotna oraz ile wynosi za nią kaucja - informuje serwis dlahandlu.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe etykiety na butelkach po piwie

Wywieszki z ceną pozostaną bez zmian, ale etykieta na piwie zostanie uzupełniona o kwotę kaucji - tłumaczą w rozmowie z serwisem przedstawiciele UOKiK.

UOKiK stoi na stanowisku, że klienci powinni być informowani o pobieranej kaucji zwrotnej przed zakupem napoju. Taka praktyka pozwoli uniknąć nieporozumień przy kasie.

- Na finalny koszt zakupu piwa przy kasie składa się jego cena, czyli kwota, jaka widnieje na półce sklepowej, oraz kaucja za butelkę zwrotną. Kaucja podlega zwrotowi i ze względu na swój charakter nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest informowanie kupującego, że jeśli wybrany przez niego produkt jest w opakowaniu zwrotnym, to sprzedawca pobierze kaucję w określonej wysokości - podkreśla UOKIK.

Puste butelki będą do zwrotu

Kolejnymi zmianami, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r., będzie wprowadzenie kaucji w wysokości 50 groszy za jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowe do 1,5 litra oraz za metalowe puszki do 1 litra.

Sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją.

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

Źródło artykułu:WP Finanse
kaucjafinansegospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)