Buzek: prawo nie może przeszkadzać przedsiębiorcom

Politycy powinni słuchać przedsiębiorców, by tworzyć przepisy, które pomagają, a nie przeszkadzają w prowadzeniu firm - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek na konferencji z okazji 20-lecia Krajowej Izby Gospodarczej.

Politycy powinni słuchać przedsiębiorców, by tworzyć przepisy, które pomagają, a nie przeszkadzają w prowadzeniu firm - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek na konferencji z okazji 20-lecia Krajowej Izby Gospodarczej.

Podczas konferencji "Wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy i zrównoważony rozwój - gdzie szukać recepty na silniejszą Unię", zorganizowanej z okazji 20-lecia KIG i 200-lecia samorządu gospodarczego w Polsce, przewodniczący PE powiedział, że "Unia nie może pozwolić już sobie na kolejne niepowodzenie reform, co miało miejsce w wypadku Strategii Lizbońskiej".

- Niemożliwe jest, by Rada Europejska spotkała się w 2020 r. mówiąc, że znów się nie udało i określała strategię rozwoju Wspólnoty do roku 2030 - zaznaczył. Przypomniał, że kryzys gospodarczy, z którego obecnie wychodzimy, przyszedł do Unii z zewnątrz i trzeba tak działać, by na przyszłość przed taką sytuacją się zabezpieczyć.

Buzek wskazał 7 punktów, jakie stawia sobie Unia na najbliższe 10 lat. Chodzi o: poprawę zaufania do instytucji finansowych; przeprowadzenie reform polegających na ograniczeniu wydatków czy reformie systemów emerytalnych; dokończenie budowy wspólnego rynku, w tym walkę z dumpingiem; stworzenie równowagi między funduszami na konkurencyjność a funduszami na tzw. zrównoważony rozwój; poprawę infrastruktury np. transportowej czy energetycznej; podnoszenie poziomu edukacji; rozwój społeczeństwa obywatelskiego, w tym umożliwienie awansu zawodowego kobiet.

Przewodniczący Parlamentu podkreślił, że w Europie brakuje setek tysięcy dobrze wykształconych osób, które zajęłyby się innowacjami. Jego zdaniem, w tej roli doskonale odnalazłyby się kobiety, "które często są znacznie lepiej wykształcone od mężczyzn, ale mimo to rzadko awansują". Zaznaczył, że warto wrócić do dobrych wzorców z lat 50-tych, kiedy to na każdym osiedlu czy w zakładzie pracy był żłobek, "bo to umożliwi kobietom pracę, a jednocześnie poprawi sytuację demograficzną w kraju".

- Nowocześnie rozumiana polityka prorodzinna to nie tylko pomoc rodzinom wielodzietnym, ale także parytety w firmach, samorządzie, parlamencie - powiedział Buzek.

Podobne zdanie wyraził przewodniczący Rady KIG Janusz Steinhoff. Kilkakrotnie zaznaczał też, że Unii w ostatnich latach nie udało się zmniejszyć dystansu do USA, co zakładała Strategia Lizbońska.

- Do dziś nie mamy wspólnej polityki energetycznej, nie zliberalizowano rynku energii, a na badania naukowe w państwach Unii przeznaczane jest tylko 1,9 proc. PKB zamiast zakładanych w Strategii Lizbońskiej 3 proc. - powiedział Steinhoff.

Prezes KIG Andrzej Arendarski mówił, że kierowana przez niego Izba skupia ponad 120 regionalnych i branżowych organizacji z całego kraju, reprezentuje setki tysięcy przedsiębiorców. Za istotny sukces KIG uznał m.in. to, że bierze ona udział we wszystkich pracach komisji sejmowych, opracowuje ekspertyzy dla rządu, Sejmu, organów unijnych, współpracuje z samorządami. Wskazał na promowanie przez KIG efektywnego zarządzania zużyciem energii, wzmacnianie współpracy między nauką a biznesem, budowanie strategii promocji polskich produktów za granicą.

Sekretarz Generalny KIG Marek Kłoczko powiedział PAP, że nie zawsze "propozycje zgłaszane przez Izbę są rozumiane przez polityków, którzy albo nie mają wiedzy o gospodarce, albo w danym czasie chcą się przypodobać wyborcom i nie realizują istotnych reform".

- W kolejnych latach będziemy dopingować rząd, by kończył prywatyzację, upraszczał przepisy, deregulował rynek. Będziemy też wpierać polskich przedsiębiorców, którzy chcą być obecni na rynkach dalekich - Azji, Afryki. Trzecie zadanie, jakie sobie stawiamy, to aktywny udział w tworzeniu prawa europejskiego tak, by pomagało rozwijać konkurencyjność gospodarki państw unijnych w stosunku do gospodarek azjatyckich czy amerykańskiej - powiedział Kłoczko.

W godzinach wieczornych na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala, podczas której osoby zasłużone dla samorządu gospodarczego zostaną uhonorowane Złotymi i Srebrnymi Parasolami KIG.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)