Trwa ładowanie...
gaz
AZI
18-03-2023 14:37

Bydgoszcz wnioskuje do PGNiG o obniżkę. "Gaz jest dwa razy droższy niż w cenniku"

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystąpił do PGNIG Obrót Detaliczny z wnioskiem o obniżenie stawek za gaz dla grupy bydgoskich gmin. Samorządy płacą za błękitne paliwo dwa razy więcej, niż wynoszą stawki za gaz w aktualnym cenniku.

Bydgoskie gminy  płacą dziś niemal dwa razy więcej za gaz niż wynika to z aktualnego cennika PGNiG.Bydgoskie gminy płacą dziś niemal dwa razy więcej za gaz niż wynika to z aktualnego cennika PGNiG.Źródło: Adobe Stock, fot: Meurer Fotografie
d3w6fq4
d3w6fq4

Bydgoskie gminy, które są zrzeszone w Bydgoskiej Grupy Zakupowej, płacą dziś niemal dwa razy więcej za gaz niż wynika to z aktualnego cennika PGNiG. - Obecnie stawka, która wynika z podpisanej umowy, jest o ponad 114 proc. wyższa od cennikowej – twierdzą przedstawiciele grupy.

- Zwracam się o zawarcie porozumienia w sprawie stawki jednostkowej za paliwo gazowe w taki sposób, aby do rozliczeń w obiektach nieobjętych ochroną taryfowa zastosowanie miała stawka z Cennika Gazowego dla Biznesu, jednak nie wyższa niż stawka wynikająca ze złożonej w postępowaniu oferty — napisał Rafał Bruski we wniosku do PGNiG.

PGNiG było jedyną firmą, która oferowała dostawy, pozostałe wycofały się

Wniosek prezydenta dotyczy gmin Barcin, Białe Błota, Brześć Kujawski, Cekcyn, Kwidzyn, Lubiewo, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Sicienko, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin i Wąbrzeźno. Podobny problem ma także powiat wąbrzeski, a także spółki ADM Bydgoszcz, Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości.

d3w6fq4

W ubiegłym roku miasto Bydgoszcz wraz z gminami z Bydgoskiej Grupy Zakupowej podpisały z PGNiG umowę na kompleksową dostawę gazu na 2023 rok. Zakłada ona jednostkową stawkę za gaz w wysokości 756,10 zł za megawatogodzinę.

W listopadzie 2022 roku, gdy podpisywano umowę, ceny hurtowe osiągnęły poziom 601,40 zł za megawatogodzinę, podczas gdy, w analogicznym okresie w 2021 r. kurs wahał się na poziomie 170 zł za megawatogodzinę.

Tymczasem w ostatnim czasie cen hurtowe gazu spadły i ustabilizowały się na poziomie 250-300 zł za megawatogodzinę. Skłoniło to PGNIG do obniżenia biznesowych stawek za gaz do poziomu 614,76 zł za megawatogodzinę, a począwszy od 15 marca — do 365 zł za megawatogodzinę. Bydgoskie gminy zdecydowały się więc wystąpić do PGNiG o obniżenie ceny za gaz.

- W ubiegłym roku z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę doszło do niespotykanych dotąd wzrostów cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. W efekcie praktycznie jedynym podmiotem składającym oferty w przetargach publicznych w drugiej połowie 2022 r. był PGNiG Obrót Detaliczny. Z rynku wycofały się m.in. Energa Obrót i Tauron, informując klientów, że dostawy będą kontynuowane właśnie przez spółkę PGNiG OD – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Były wicepremier uderza w Orlen: ta decyzja to sabotaż, najgorsza w ostatnim 30-leciu z punktu widzenia państwa

PGNiG zaczął obniżać ceny gazu na początku tego roku

PGNiG, który jest obecnie częścią grupy Orlen, na obniżkę gazu zdecydował się pod koniec lutego tego roku. Koncern informował wówczas, że nowe ceny dotyczyć będą 130 tys. użytkowników, m.in. piekarni, cukierni i drobnych zakładów.

d3w6fq4

Od środy 15 marca spółka zdecydowała się także na obniżenie cen gazu dla klientów biznesowych o 55 proc. względem ceny z początku 2023 roku — poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nowa cena to 353 zł za MWh. Na początku tego roku wynosiła 793 zł za MWh

Od 15 marca PKN Orlen ma także publikować ceny z miesięcznym wyprzedzeniem. Nowa cena będzie obowiązywała do końca kwietnia. Kolejne cenniki będą publikowane z miesięcznym wyprzedzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w6fq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6fq4