Trwa ładowanie...
dmf3857
23-03-2017 13:55

Bytom/ Ruszył punkt informacyjny dot. rewitalizacji miasta

W Bytomiu uruchomiono specjalny punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać pomoc w składaniu wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją miasta. Porad udzielają w nim radca prawny, architekt, urbanista i finansista.

dmf3857
dmf3857

W punkcie powstał także bank wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich. Biuro prowadzą członkowie fundacji Klub Kontra.

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją 1 mld zł. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - gdzie przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju mają powstać modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Środki na rewitalizację miasta mają pochodzić ze środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI), z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) oraz m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Otwarcie punktu to jeden z elementów projektu pilotażowego. "Rewitalizacja ma za zadanie przede wszystkim pobudzić lokalną społeczność. Pomóc ludziom zaangażować się w sprawy miasta, by mieli wpływ na zmianę najbliższego otoczenia" - zaznaczyła koordynatorka bytomskiego projektu Izabela Domogała.

dmf3857

Na prowadzenie punktu miasto ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych. Za najlepszą ofertę uznano tę złożoną przez młodych ludzi z Klubu Kontra, działających na rzecz lokalnej społeczności. Do biura po poradę może przyjść każdy, nie tylko mieszkańcy obszarów, które będą poddane rewitalizacji.

W najbliższym czasie dla Bytomia zostaną uruchomione konkursy w ramach OSI. Wiele osób ma pomysły na konkretne przedsięwzięcia, ale nie wie, jak należy składać wnioski. Pomogą im w tym dyżurujący w punkcie specjaliści. Podpowiedzą, jakie dokumenty i gdzie należy złożyć albo czy dany projekt wpisuje się w obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Doradcy pomogą również w zaplanowaniu projektów, które później mogą być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego lub inicjatywy lokalnej.

Członkowie Klubu Kontra chcieliby również, by do punktu przychodzili ludzie, którzy mogą coś zaoferować innym, stąd uruchomienie banku wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich. "Każdy ma jakieś umiejętności i każdy kiedyś potrzebował pomocy, na przykład w przypilnowaniu dziecka, czy naprawianiu kontaktu w ścianie. Za takie usługi wcale nie trzeba płacić fachowcom. Na świecie taka wzajemna pomoc sąsiedzka jest normą, chcielibyśmy, aby i u nas stała się modna" - powiedziała Klaudia Marcisz z Klubu Kontra.

Swoje usługi w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej będzie można składać na specjalnych formularzach dostępnych w punkcie. Później zostaną one udostępnione w internecie i będą na bieżąco aktualizowane.

dmf3857

Punkt informacyjny mieści się w Teatrze Rozbark (Bytom, ul. Kilara 29) i ta lokalizacja nie jest przypadkowa. "To miejsce jest doskonałym przykładem rewitalizacji. Kiedyś było postindustrialnym, niezagospodarowanym terenem, dziś ludzie przychodzą tu na spektakle, zajęcia taneczne, spędzają wolny czas" - powiedziała Domogała.

Pilotaż rewitalizacji "Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" składa się z 4 modułów. Do końca 2018 roku miasto będzie musiało wypracować modelowe działania, z których będą mogły korzystać inne miasta w Polsce.

Zadaniem Bytomia będzie: wypracowanie modelu dostępnego mieszkalnictwa, wdrożenie innowacyjnych inicjatyw społecznych oraz ich wsparcie finansowe, a także stworzenie miejsca, gdzie osoby zainteresowane realizacją projektów uzyskają pomoc prawną. Inicjatywy społeczne realizowane będą przy współudziale organizacji pozarządowych, a działania w obszarze modelu dostępnego mieszkalnictwa poprzedzone będą wnikliwymi badaniami, dotyczącymi jakości życia i oczekiwań osób mieszkających na obszarze pilotażowym.

dmf3857

Obszar rewitalizacji w Bytomiu zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93 proc. powierzchni miasta. Obejmuje sześć podobszarów zamieszkałych i dziewięć niezamieszkałych, obejmujących m.in. tereny dawnych zakładów przemysłowych. Specjalna Strefa Rewitalizacji zacznie obowiązywać w Bytomiu od 1 stycznia 2018 roku.

Na zapowiadany wcześniej 1 miliard złotych na rewitalizację Bytomia ma się składać: ponad 400 mln zł kierowanych do miasta środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI); kolejne ponad 200 mln zł ma pochodzić z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT - narzędzie współpracy samorządów w całym kraju). Pozostałe środki są ogólnodostępne - m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Pieniądze mają zostać wykorzystane na poprawę warunków życia mieszkańców. Chodzi m.in. o wzrost jakości usług zdrowotnych i społecznych, rewitalizację obszarów zdegradowanych, rozwój mieszkalnictwa socjalnego, termomodernizację budynków, walkę z wykluczeniem społecznym i zwiększeniem szans na zatrudnienie.

dmf3857
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmf3857