Trwa ładowanie...
Newseria
banki
09-01-2014 09:27

BZ WBK: liczba banków się zmniejszy. Na polskim rynku trwa konsolidacja sektora bankowego

Polski sektor bankowy będzie się w dalszym ciągu konsolidował – prognozuje Jerzy Śledziewski z Banku Zachodniego WBK. Ostatnie dwa lata były okresem intensywnych przejęć w sektorze bankowym, a w kolejnych miesiącach będą finalizować się te zapowiedziane. Te dotychczasowe zaczynają przynosić korzyści dla klientów. Ekspert przewiduje, że kilka największych banków skoncentruje się na bankowości uniwersalnej, pozostałe będą stawiać na specjalizacje.

Share
BZ WBK: liczba banków się zmniejszy. Na polskim rynku trwa konsolidacja sektora bankowegoŹródło: Fotolia
dnby3wz

Dziś w Polsce działa ok. 50 banków. W rękach trzech głównych graczy jest obecnie 40 proc. rynku, podczas gdy na przykład w sąsiednich Czechach ten wskaźnik wynosi ponad 60 proc., podobnie jak w wielu innych krajach.

– Dzisiaj kilka banków jest w trakcie różnych procesów połączeniowych, więc po ich zakończeniu liczba banków się zmniejszy. W dłuższym horyzoncie czasowym na pewno też podzieli się stawka na dwie grupy: na kilka banków, które będą zajmować się bankowością uniwersalną, na większą skalę. I druga grupa banków, która będzie stawiała na konkretne specjalizacje finansowe i szukała swojej szansy w konkretnych segmentach klientowskich czy w obszarach produktowych – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jerzy Śledziewski, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej, Region Centralny w Banku Zachodnim WBK.

W 2014 roku sfinalizowane mają zostać dwa przejęcia: PKO BP i Nordei oraz BGŻ z BNP Paribas. Komisja Nadzoru Finansowego ma wydać decyzję w tej sprawie w I kwartale tego roku. Eksperci oceniają jednak, że 2014 rok będzie okresem konsumowania efektów przejęć z minionych miesięcy.

dnby3wz

– W naszej branży bardzo ważna jest efektywność kosztowa i skala daje tę efektywność. Daje szansę bycia konkurencyjnym zarówno w ofercie dla klientów, jak i zapewnia zwrot z inwestycji właścicielom. Myślę, że konsolidacja to jest kierunek, który w naszym sektorze będzie postępował. Jednak nie spodziewałbym się dużych nowych fuzji w roku 2014, a bardziej realizacji tego, co stało się faktem w roku 2013 i w roku 2012 – mówi Jerzy Śledziewski.

W ubiegłym roku z sukcesem udało się zamknąć proces połączenia Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. W ocenie Banku Zachodniego WBK efekty są więcej niż zadowalające. Powstał silniejszy bank pod względem aktywów, z bogatszą, innowacyjną ofertą dla klientów i komplementarną siecią blisko 1000 placówek w całej Polsce. Rozwojowi rynku bankowego w przyszłym roku powinny pomóc oczekiwane lepsze wyniki polskiej gospodarki. Wielu bankowców liczy na to, że polska gospodarka będzie rosła w tempie wyższym niż przewidziany w projekcie tegorocznego budżetu.

– Mam nadzieję, że to będzie dobry rok gospodarczy – podkreśla dyrektor Śledziewski – Wiemy, że w przedsiębiorstwach kredyty nie rosły, za to rosły depozyty. Więc spodziewałbym się, że przedsiębiorstwa zaczną się bardziej rozwijać. Eksport jest motorem napędowym, ale też wykorzystanie mocy produkcyjnych jest już dość duże, więc spodziewamy się inwestycji i rozwoju. Także ostanie dwa kwartały pokazują wzrost popytu krajowego A jak firmy się rozwijają, to naturalnie i banki będą miały szansę rozwoju.

dnby3wz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnby3wz
dnby3wz