Trwa ładowanie...
zarobki lekarzy

Cała prawda o zarobkach w służbie zdrowia. Ile zarabia lekarz, ile pielęgniarka?

Pracownicy służby zdrowia mogą liczyć na podobne wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym. Lekarze, pielęgniarki i położne otrzymują nieznacznie wyższe pensje w "budżetówce", natomiast diagności laboratoryjni i dentyści w sektorze publicznym zarabiają nawet o 23 proc. więcej niż w prywatnym

Share
Cała prawda o zarobkach w służbie zdrowia. Ile zarabia lekarz, ile pielęgniarka?
Źródło: aetb - Fotolia.com
d1rcozq

Lekarze, pielęgniarki i położne otrzymują nieznacznie wyższe pensje w "budżetówce". Za to diagności laboratoryjni i dentyści w sektorze publicznym zarabiają nawet o 23 proc. więcej niż w prywatnym - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (brano tu pod uwagę zarobki z umów o pracę, to najświeższe dane na ten temat).

Lekarze wraz ze wzrostem stażu pracy zarabiają średnio coraz więcej i ta tendencja utrzymuje się przez okres 20 lat. Inaczej jest wśród dentystów - po 15 latach pracy ich płace spadają. Pielęgniarki i położne na początku kariery zarabiają na ogół 2 500 zł (wszystkie kwoty brutto) i w toku rozwoju zawodowego mogą przeciętnie liczyć tylko na kilkaset złotych podwyżki.

Znaczna większość (ponad 80 proc.) pielęgniarek i położnych zarabia poniżej 3 900 zł. Około 17 proc. zarabia w przedziale 3 900-5 840 zł. Przeciętnie wyższe są zarobki diagnostów laboratoryjnych oraz dentystów. Największy odsetek wysoko zarabiających jest oczywiście wśród lekarzy. Tylko 20 proc. zarabia poniżej 3 900 zł. Zarobki połowy mieszczą się w przedziale 3 900 – 7 800 zł. Aż 30 proc. z nich zarabia powyżej 7 800 zł.

Ciekawe wnioski płyną również z analizy wynagrodzeń 20 proc. najlepiej i najsłabiej wynagradzanych specjalistów reprezentujących dane zawody. Najsilniej zróżnicowane są zarobki lekarzy i dentystów. Przeciwnie jest u pielęgniarek i położnych – większość z nich zarabia w stosunkowo wąskim przedziale płacowym. Warto zauważyć zbieżność granicy zarobków najsłabiej opłacanych lekarzy z najlepiej opłacanymi pielęgniarkami i położnymi – ok. 3 800 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe dane należy pamiętać, że w służbie zdrowia etat rzadko jest jedynym źródłem przychodu. Specyfika pracy i wynagrodzeń lekarzy wynika w dużej mierze z przepisów, które ograniczają czas pracy, pozwalając równocześnie na kontraktowanie usług medycznych, rozliczanych poza etatem. Dlatego lekarz, poza pensją, ma często dodatkowe wpływy finansowe, płynące np. z dyżurów rozliczanych kontraktowo. Badanie, przeprowadzone przez GUS, uwzględnia tylko zarobki z umowy o pracę. Daje więc tylko pewien szacunek przychodów w zawodach medycznych.

d1rcozq

Michał Pulanecki
Sedlak & Sedlak

d1rcozq

Podziel się opinią

Share
d1rcozq
d1rcozq