Trwa ładowanie...
d2lxbbq
20-01-2015 16:05

CE/Wpływ polityki QE na Europę Środkowowschodnią - nieduży

Wpływ QE (elektronicznej kreacji podaży pieniądza dla skupu obligacji), którą EBC może ogłosić w najbliższy czwartek, na rynki finansowe Europy Środkowowschodniej nie będzie duży - sądzi ośrodek analityczny Capital Economics.

d2lxbbq
d2lxbbq

CE zastrzega zarazem, że sporo może zależeć od skali interwencji, czy przekroczy ona przewidywaną sumę 500 mld euro, na jaki okres będzie rozłożona i na jakich warunkach będzie realizowana.

Na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej, QE przełoży się na trzy sposoby: w pierwszym rzędzie wzrośnie popyt na aktywa regionu ponieważ wzrost cen obligacji rządowych strefy euro skłoni inwestorów do zbilansowania portfeli inwestycyjnych w drodze zakupu innych aktywów, w tym krajów z europejskich rynków wschodzących.

Innym kanałem są powiązania bankowe. Poprawa płynność w eurolandzie może skłonić banki zachodnioeuropejskie do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii w regionie w większym zakresie i na dłużej.

Trzecim kanałem wpływu QE w eurostrefie na Europę Środkowowschodnią jest zaufanie, którego poprawa może przełożyć się na wyższe wydatki gospodarstw domowych i firm.

d2lxbbq

Capital Economics zauważa, że pierwsza runda operacji refinansowych EBC z grudnia 2011 r. (tzw. LTRO) wywołała pewne umocnienie walut regionu, ale druga z lutego 2012 r. nie miała większego echa. Możliwym wytłumaczeniem jest to, że o ile pierwsze LTRO było dla rynkw finansowych zaskoczeniem, o tyle drugie było przez nie przewidywane. Tak może być i tym razem:

"O ile działania EBC nie będą miały efektu +szoku i trwogi+ i nie okażą się większe niż się to obecnie zakłada, to reakcja rynków finansowych Europy Środkowowschodniej nie będzie duża" - zaznacza komentarz ośrodka.

Powodami, dla których interwencja EBC najprawdopodobniej okaże się ograniczona w skali jest ostrożność EBC oraz opór ze strony Niemiec.

Capital Economics sądzi też, iż QE Europejskiego Banku Centralnego będzie powodem, dla ktrego polityka monetarna banków centralnych Europy Środkowowschodniej pozostanie bardzo luźna. Obniżkę oprocentowania stóp przewiduje dla Polski i Rumunii.

d2lxbbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxbbq