Trwa ładowanie...
du5wc2r
du5wc2r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

CE/Wpływ polityki QE na Europę Środkowowschodnią - nieduży

Wpływ QE (elektronicznej kreacji podaży pieniądza dla skupu obligacji), którą EBC może ogłosić w najbliższy czwartek, na rynki finansowe Europy Środkowowschodniej nie będzie duży - sądzi ośrodek analityczny Capital Economics.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
du5wc2r

CE zastrzega zarazem, że sporo może zależeć od skali interwencji, czy przekroczy ona przewidywaną sumę 500 mld euro, na jaki okres będzie rozłożona i na jakich warunkach będzie realizowana.

Na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej, QE przełoży się na trzy sposoby: w pierwszym rzędzie wzrośnie popyt na aktywa regionu ponieważ wzrost cen obligacji rządowych strefy euro skłoni inwestorów do zbilansowania portfeli inwestycyjnych w drodze zakupu innych aktywów, w tym krajów z europejskich rynków wschodzących.

Innym kanałem są powiązania bankowe. Poprawa płynność w eurolandzie może skłonić banki zachodnioeuropejskie do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii w regionie w większym zakresie i na dłużej.

du5wc2r

Trzecim kanałem wpływu QE w eurostrefie na Europę Środkowowschodnią jest zaufanie, którego poprawa może przełożyć się na wyższe wydatki gospodarstw domowych i firm.

Capital Economics zauważa, że pierwsza runda operacji refinansowych EBC z grudnia 2011 r. (tzw. LTRO) wywołała pewne umocnienie walut regionu, ale druga z lutego 2012 r. nie miała większego echa. Możliwym wytłumaczeniem jest to, że o ile pierwsze LTRO było dla rynkw finansowych zaskoczeniem, o tyle drugie było przez nie przewidywane. Tak może być i tym razem:

"O ile działania EBC nie będą miały efektu +szoku i trwogi+ i nie okażą się większe niż się to obecnie zakłada, to reakcja rynków finansowych Europy Środkowowschodniej nie będzie duża" - zaznacza komentarz ośrodka.

Powodami, dla których interwencja EBC najprawdopodobniej okaże się ograniczona w skali jest ostrożność EBC oraz opór ze strony Niemiec.

Capital Economics sądzi też, iż QE Europejskiego Banku Centralnego będzie powodem, dla ktrego polityka monetarna banków centralnych Europy Środkowowschodniej pozostanie bardzo luźna. Obniżkę oprocentowania stóp przewiduje dla Polski i Rumunii.

du5wc2r

Podziel się opinią

Share
du5wc2r
du5wc2r