Trwa ładowanie...
dv6gicf

Ceny mieszkań spadną o kilkanaście procent. Teraz nie kupuj!

Mimo mniejszej liczby mieszkań oddawanych w 2009 r. do użytku, analitycy szacują kilkunastoprocentowy spadek ich cen. Według ekspertów Banku BGŻ będzie to 18,9 proc; podobnych spadków spodziewa się też Open Finance.
Share
Ceny mieszkań spadną o kilkanaście procent. Teraz nie kupuj!
Źródło: Jupiterimages
dv6gicf

"W dalszym ciągu będą dominowały spadki cen mieszkań, szczególnie tych z mniej popularnego segmentu. Szacujemy, że pomimo wzrostu popytu w dalszym ciągu będzie on utrzymywał się na niskim poziomie, znacznie poniżej wielkości notowanych w latach 2007-2008" - napisali w opublikowanym we wtorek raporcie analitycy Banku BGŻ.

Ich zdaniem dekoniunktura może się utrzymać także w 2010 roku, a wielkość korekty na rynku nieruchomości będzie w znacznym stopniu zależała od długości i głębokości spowolnienia gospodarczego w Polsce i na świecie.

Zdaniem analityków ceny będą spadać pomimo tego, że mniej mieszkań będzie oddanych do użytkowania. _ Nie ma takiej zależności, że ceny mieszkań muszą rosnąć, gdy spada liczba oddawanych mieszkań. Przykładem tego są Stany Zjednoczone, gdzie od 2006 roku liczba oddanych do użytku mieszkań i domów zmniejszyła się o 40-50 proc., a ceny i tak spadały _ - wyjaśnił Emil Szweda z Open Finance.

Analitycy BGŻ oczekują, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania, szczególnie w drugiej połowie 2009 r. zmniejszy się. Rosnąca nadpodaż może - w ich opinii - mieć duży wpływ na spadek rentowności branży. Przyczyny to m.in. spadek popytu oraz brak możliwości kredytowania inwestycji. "Część już uzyskanych pozwoleń na budowę nie zostanie zrealizowana" - czytamy w raporcie.

dv6gicf

Podziel się opinią

Share
dv6gicf
dv6gicf