Ceny ofertowe mieszkań w X najbardziej spadły w Krakowie i Poznaniu - redNet

7.11.Warszawa (PAP) - Średnie ceny ofertowe mieszkań w październiku najbardziej spadły w Krakowie i Poznaniu. Do końca bieżącego roku powinny one zanotować dalszy spadek w...

07.11.2008 | aktual.: 07.11.2008 15:00

7.11.Warszawa (PAP) - Średnie ceny ofertowe mieszkań w październiku najbardziej spadły w Krakowie i Poznaniu. Do końca bieżącego roku powinny one zanotować dalszy spadek w większości miast kraju - wynika z analiz firmy doradczej redNet Consulting.

"W październiku średnie ceny mieszkań w ofercie znacząco spadły: w Krakowie o 5,25 proc., Poznaniu o 4,13 proc. oraz Wrocławiu o 4,06 proc. Z kolei w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Warszawie średnia cena ofert mieszkań w niewielkim stopniu wzrosła" - napisano w raporcie.

Analitycy spodziewają się także, że do końca bieżącego roku ceny ofertowe będą spadać.

"Do końca 2008 roku średnie ceny mieszkań w ofercie powinny obniżyć się w największym stopniu w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Z kolei najmniejsze spadki mogą pojawić się we Wrocławiu i Gdańsku" - prognozują.

Z danych przytaczanych przez redNet wynika, że średnia cena nowych projektów wprowadzanych na rynek dla ośmiu największych miast w Polsce wynosi obecnie 7 440 zł i jest niższa o 7,11 proc. niż jeszcze miesiąc temu, a różnica pomiędzy ceną nowych mieszkań wprowadzanych na rynek a średnią ceną oferty wynosi obecnie 8,7 proc.

Spadają też ceny mieszkań sprzedanych, podają analitycy, w największym stopniu w Katowicach i Poznaniu.

"Dla ośmiu miast Polski średnia cena mieszkań sprzedanych spadła o blisko 2 proc. Natomiast w Gdańsku i Wrocławiu sprzedają się nieco droższe mieszkania niż w poprzednim okresie" - napisali.

Trudności z pozyskaniem kredytu wpłyną zarówno na obniżenie popytu, jak i podaży, zatem w dłuższej perspektywie spadek cen nie będzie tak dramatyczny jak zakłada wiele prognoz.

"Rzecz jasna trudniejszy do zdobycia kredyt równa się mniejszej płynności sprzedaży mieszkań; jednak należy pamiętać o tym, że trudniejszy kredyt dotyka nie tylko nabywcę mieszkania, lecz również inwestora. A to przełoży się na mniejszą podaż. Już dziś zarzucanych jest większość inwestycji, których poziom zaawansowania na to pozwala" - informuje redNet.

"Mówiąc ogólnie, obecna sytuacja wpłynie zarówno na popyt jak i na podaż, w związku z czym, w dłuższym, niż obecne zawirowania okresie można prognozować, że obecna sytuacja nie będzie miała w Polsce tak dramatycznego wpływu na rynek, jak się mówi (prognozy 50 proc. spadku cen)" - dodaje.

Firma doradcza redNet Consulting bada sytuację na rynku mieszkaniowym w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Zmiany cenowe mieszkań opracowano na podstawie serwisu tabelaofert.pl. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseprodukcjamieszkania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)