Trwa ładowanie...

Ceny paliw na stacjach. Kierowcy odetchną?

Ile zapłacimy za tankowanie w przyszłym tygodniu? Eksperci mówią albo o utrzymaniu się obecnych cen, ewentualnie o ich spadku.

Ceny paliw na stacjach. Kierowcy odetchną?Źródło: Eastnews, fot: ADRIAN SLAZOK/REPORTER
d1ti4r3
d1ti4r3

Ceny paliw w najbliższym czasie nie powinny się istotnie zmieniać. Urszula Cieślak z łódzkiego biura maklerskiego Reflex powiedziała, że wskazuje na to między innymi stabilna sytuacja na rynku hurtowym.

Ekspert podkreśliła, że istotne dla rynku detalicznego są warunki atmosferyczne. "Spadek temperatur często oznacza, że cena litra paliwa jest nieco droższa niż w normalnych warunkach" - wyjaśniła Urszula Cieślak.

Średnio za litr benzyny Pb95 trzeba w piątek płacić 4 złote 73 grosze, za litr oleju napędowego - 4 złote 63 grosze, a za litr autogazu - 2 złote 19 groszy. Oznacza to, że są dużo droższe niż przed rokiem w tym samym czasie: w zależności od rodzaju do 39 do 90 groszy za litr.

Ceny paliw mogą pójść w dół

Innego zdania są analitycy e-petrol. Ich zdaniem w kolejnych dniach tendencja zwyżkowa cen paliw może się odwrócić. A to z kolei dobra prognoza dla kierowców.

d1ti4r3

Kluczowe może być działanie operatorów stacji na rzecz poprawy marż.

Jak podali w piątek analitycy e-petrol.pl, "w tym tygodniu zmienność cen hurtowych paliw na rynku polskim była raczej umiarkowana".

"Aktualny poziom cen benzyny 95-oktanowej to 3697,20 zł/m sześc., a więc zaledwie o 10 zł więcej niż w ubiegłym tygodniu. W przypadku benzyny 98-oktanowej cena średnia wyniosła 3915,20 zł, również o niecałe 10 zł więcej niż tydzień temu. Minimalne spadki dotyczą natomiast diesla i oleju opałowego, które kosztują w tym tygodniu odpowiednio 3594,80 i 2390,60 zł/m sześc." - wskazali analitycy w komentarzu.

Ich prognoza na kolejny tydzień zakłada spadek cen. "W okresie między 6 i 12 lutego 2017 roku spodziewamy się, że cena średnia benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 4,99-5,11 zł/l, a jej popularniejsza odmiana Pb95 kosztować może 4,69-4,79 zł/l. Spadki mogą także być udziałem oleju napędowego, którego cena znajdzie się w widełkach 4,59-4,68 zł/l. Niewielka zmienność dotyczyć może gazu płynnego, dla którego przewidywany przedział cenowy to 2,15-2,23 zł/l.

d1ti4r3

Eksperci BM Reflex zauważają, że "od początku roku ceny paliw na stacjach podlegają niewielkim zmianom w górę lub w dół i utrzymują się w wąskim kilkugroszowym przedziale cenowym".

"W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 - 72 gr/l, olej napędowy - 90 gr/l, a LPG - 39 gr/l" - dodali. Wskazali, że "w tej sytuacji w porównaniu z rokiem ubiegłym wydatki za benzyny są wyższe o oko. 16 - 18 proc., za olej napędowy płacimy o 24 proc., a za autogaz około 22 proc. więcej".

Zaskoczenie posła Halickiego

Z kolei były minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki po tankowaniu na Orlenie przeraził się rachunkiem. Polityk z PO w swoim wpisie na Twitterze pyta, kto tak zawyża cenę na stacjach polskiego koncernu. Więcej o tej sprawie czytaj tutaj.

d1ti4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ti4r3